w

Ile zarabia ksiądz? Proboszcz warszawskiej parafii podał konkretne kwoty

Zastanawiałeś się kiedyś, ile tak naprawdę zarabia ksiądz? Serwis o2 przybliżył wypowiedź warszawskiego proboszcza. Ten otwarcie mówił na temat dochodów księży, relacjonował, ile samochodów ma w parafii i kto płaci za benzynę. Podał też kwoty, jakie co niedziele trafiają w czasie mszy na tacę, oraz kwoty, jakie uda się zebrać w czasie kolędy. Miejmy jednak na uwadze, że wszystko tak naprawdę zależy od parafii i umiejscowienia jej.

Sponsorowane

Ile zarabia ksiądz?

Ksiądz Leszek Slipek udzielił wywiadu dla Tygodnika Powszechnego. Zdradził tam, jak mniej więcej kształtują się zarobki księży w parafiach w dużych miastach Polski. Duchowny sam jest proboszczem parafii pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła w Warszawie. Z tego co mówi, wynika, że comiesięczna wypłata wcale nie jest tam tak duża. Mianowicie waha się w granicach 2-3,5 tys. zł brutto. W przeliczeniu na rękę jest to jeszcze mniejsza kwota, która tak naprawdę zależy od wielu czynników.

Poza stałą pensją, którą przysługuje każdemu księdzu, ten może jeszcze sobie dorobić. W jaki sposób? Dodatkowym zarobkiem są na przykład kolędy. W czasie wizyt duszpasterskich duchowni potrafią zebrać spore sumy. W ten sposób spokojnie są w stanie podreperować swój miesięczny budżet. Innym sposobem są tak zwane wypominki. Zmarli wymieniani są z imienia i nazwiska i to właśnie w ich intencji prowadzona jest modlitwa i msza.

Czasem, jak dojdą wypominki związane z modlitwą za zmarłych, to wpadnie jeszcze ze dwa tysiące złotych.

Sponsorowane

Twitter

Ile z kolędy czy wypominek trafia faktycznie do księdza, a ile na kościół?

Z relacji księdza Leszka wynika, że kwoty mogą różnić się, w zależności od parafii. On sam mówi na przykładzie tej, w której odbywa swoją posługę liturgiczną. Kolęda to dochód rzędu 30 tysięcy zł. Z tego tylko 20% trafia do duchownych, z kolei reszta na parafię. Łączna suma, która każdego miesiąca trafia na tacę to około 18 tysięcy zł.

Jeśli dany ksiądz chce zwiększyć swoje miesięczne zarobki, wówczas może również zatrudnić się w szkole jako katecheta. Jednak, żeby było to możliwe, to musi on posiadać stosowne upoważnienie – miss canonica. Otrzymuje się je od biskupa diecezjalnego.

Twitter

Jakie wydatki ponosi kościół? Księża są zobowiązani do tego, aby samodzielnie opłacać sobie ZUS oraz inne opłaty skarbowe plus składki emerytalne. Dodatkowo trzeba zapłacić wynagrodzenie gosposią czy innym osobom pracującym w zakrystii. Według proboszcza z parafii w Warszawie to koszt rzędu 10 tysięcy zł miesięcznie. Wielu księży dysponuje również samochodem. Za paliwo duchowni w połowie płacą z osobistych pieniędzy, a drugą połowę pokrywa parafia.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Paweł Markiewicz

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Sponsorowane

    Jest byłą prezeską banku. 62-latka wierzy, że jest pół smokiem, pół wężem

    Abonament dla studenta. Jak wybrać odpowiednią opcję?