w

“20 zł w kopercie na kolędę to kpina”. Ksiądz powiedział, ile należy dać pieniędzy

Rok w rok pojawia się to samo pytanie, ile dać na kolędę? Podczas jednej z mszy w miejscowości Lelis w województwie mazowieckiem proboszcz postanowił podzielić się z wiernymi swoimi oczekiwaniami względem kopert zebranych w czasie wizyt duszpasterskich. Uznał na forum, że “niestosownie” jest dawać tylko 20 zł…

Sponsorowane

Ile dać na kolędę?

Jak co roku trwa aktualnie okres kolędowania. Księża wraz z ministrantami odwiedzają domy wiernych parafian w celu zbliżenia się i porozmawiania. Jeszcze kilka lat temu panował zwyczaj wręczenia duchownemu koperty z dowolną kwotą – “Co łaska”. Aktualnie daleko jest nam do tego. Kolęda budzi teraz spore emocje. Wielu Polaków nie chce wręcz przyjmować kapłanów w swoich domach. Dlaczego tak się dzieje?

Jednym z powodów okazują się być wymagania i oczekiwania co niektórych księży. Taka sytuacja ma chociażby miejsce w parafii w miejscowości Lelis. Podczas minionej, niedzielnej mszy proboszcz jasno określił, ile należy umieścić w kopercie.

Twitter
Sponsorowane

Podczas ogłoszeń parafialnych proboszcz wręcz zażądał, aby każdy po kolędzie dał na kościół minimum 100 zł, informując, że to jest niestosowne, aby ktoś dał 20 zł. Powiedział, że jeśli kogoś nie będzie w domu to może przelać na konto parafialne – napisała w liście czytelniczka serwisu moja-ostroleka.pl.

“Co łaska” – te czasy już się skończyły

Pojawia się pytanie, czy takie zachowanie ze strony proboszcza jest stosowne? Czytelniczka pisząc wiadomość do serwisu moja-ostroleka.pl celnie spostrzegła, że przecież nie każdego stać na to, aby przekazać na parafię 100 zł. Dla niektórych to naprawdę spora suma pieniędzy. Co więcej, kobieta zrelacjonowała również, że ksiądz zamierza przeprowadzać podobną zbiórkę aż trzy razy w roku. Zebrane środki mają być przeznaczone na malowanie kościoła.

Wikipedia

Taka zbiórka będzie trzy razy w roku niby na potrzeby malowania kościoła. Czy to jest stosowne zachowanie? Coraz więcej osób odchodzi z kościoła. Już wiadomo dlaczego – podsumowała gorzko.

Odpowiedź księdza proboszcza

Dziennikarzom serwisu Fakt udało się skontaktować z proboszczem parafii w Lelis. Rozmowa trwała bardzo krótko. Duchowny został poproszony o komentarz w sprawie, jednak odparł, że spieszy się na pogrzeb i nie ma czasu rozmawiać.

o są sprawy dotyczące parafii i niech to tak zostanie w systemie parafialnym. Nie mam czasu tego wyjaśniać — odparł proboszcz, ks. Janusz Kotowski.

Sponsorowane
Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Diana Mołek

Pasjonatka podróżowania, nałogowa internautka i zakochana w kotach

614 komentarze

Load more comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Sponsorowane

    Anonimowy donos w sprawie miejsca porzucenia zwłok Iwony Wieczorek. Policja działa

    Wideo z prężnie poruszającym się kawałkiem surowego mięsa budzi niepokój