w

Gmina chciała zablokować zdjęcie “strefa wolna od LGBT” w sądzie. Sąd zmiażdżył jej argumentację

Samorządowcy z Niebylca (Podkarpackie) postanowili na drodze sądowej zablokować publikację zdjęcia, na którym widać, że gmina dołączyła do tzw. “stref wolnych od LGBT”. Aktywista Bart Staszewski, autor zdjęcia oraz twórca galerii osób, które żyją w ww. strefach opublikował decyzję sądu.

Sponsorowane

“Strefy wolne od LGBT” budzą spore kontrowersje. Niektórzy je popierają, inni mocno krytykują. Bart Staszewski chcąc pokazać skalę problemu, od początku tego roku fotografuje znaki z nazwami miejscowości, które popierają ten trend, dodając pod nimi stworzoną przez siebie tabliczkę z napisem “Strefa wolna od LGBT”. Akcja Staszewskiego sprawiła, że hasło “strefa wolna od LGBT” zaczęła być używana nawet przez polityków.

Sharon McCutcheon, Pexels

Jednak niektóre z gmin, które przyjęły uchwałę mówiącą o “wolności od LGBT” postanowiły zwalczać akcję Staszewskiego na drodze sądowej. Jedna z nich to gmina Niebylec z Podkarpacia. Samorządowcy chcieli w ten sposób uniemożliwić aktywiście publikację zdjęcia. Bart pisał o tym na swoim profilu na Facebooku:

Samorządowcy z Niebylca, gdy dowiedzieli się z Facebooka, że zamierzam opublikować zdjęcie przedstawiające ich gminę, postanowili mi to sądowo uniemożliwić. Gmina, reprezentowana przez kancelarię, zwróciła się o sądowy zakaz zrobienia i publikacji fotografii. Sąd Okręgowy w Rzeszowie zbadał, na czym polega moja akcja i nie pozostawił suchej nitki na argumentacji gminy. Teraz muszą przełknąć gorzkie postanowienie sądu, które stanie się też niezwykle ważnym materiałem dowodowym w sprawach sądowych wytoczonych mi przez Tuszów Narodowy i Zakrzówek

– pisze Bart Staszewski
Sponsorowane

Argumentacja gminy musiała nie być zbyt przekonująca, a dowiadujemy się tego z fragmentów orzeczenia, które zostało opublikowane w poście Staszewskiego:

– “Brak jest jakichkolwiek dowodów, że podejmowane przez obowiązanego [tj. mnie] działania pozostawały bezprawne.”
– “Nie wykazano by treść upublicznionych zdjęć nie była zgodna z rzeczywistym stanem faktycznym. Ujemny wizerunkowo skutek w postaci uznania gminy za nietolerancyjną nastąpił w konsekwencji przyjęcia uchwały
– “Zdaniem sądu jednostki gminy nie mogą “po fakcie” wstydzić się podejmowanych przez siebie w przeszłości uchwał oraz dopiero wówczas ważyć ogólną opłacalność ich podjęcia.”
– “Gmina Niebylec w złożonym przez siebie wniosku w żaden sposób nie zdołała wykazać, iż publikacje będące, co istotne dopiero następstwem i konsekwencją powziętej uchwały – pozostawały w jakimkolwiek stopniu fałszywe czy przekłamane. Dodatkowego zaznaczenia wymaga, że w ocenie Sądu stanowiły one jedynie naturalną odpowiedź w trakcie wywołanej w tym przedmiocie dyskusji politycznej.”
– “Sąd za całkowicie bezzasadne oraz niepoparte na jakichkolwiek trwałych dowodach uznał twierdzenia wnioskodawcy zgodnie którymi w następstwie działań obowiązanego polegających na rozpowszechnianiu fałszywych oraz kłamliwych informacji jakoby na terenie gminy segregowano ludzi na podstawie danych kryteriów – doszło do odstraszenia turystów, inwestorów, partnerów strategicznych i zdezawuowano reputację gminy w kontekście funduszy Unii Europejskiej. Przywołana wyżej argumentacja jawi się w ocenie Sądu jako gołosłowna (…) zdaniem Sądu nawet, jeśli rzeczywiście doszło do opisywanych zdarzeń to zasadnym jest zaryzykować stwierdzenie, że gmina doprowadziła do tego stanu rzeczy niejako “na własne życzenie” w następstwie powzięcia nieprzemyślanej uchwały”

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Darek Kud

Student, pasjonat fotografii i mieszkaniec Rzeszowa od kiedy pamięta ;) Interesuje się życiem miasta a szczególnie jego rozwojem i inwestycjami.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Tragedia na torach. Dwoje 21-latków zginęło pod kołami pociągu. Nie uciekali…

   Ratownik porwał dziecko z SOR-u. Zabrał je do gabinetu i… jest poszukiwany bo zrobił coś niezwykłego!