w

Niezidentyfikowany obiekt rozbił się na ziemi. Znaleziono jego szczątki

Wojsko Tajwanu donosi o niezidentyfikowanym obiekcie, którego szczątki odkryto na odległej wyspie położonej niedaleko chińskiego wybrzeża. Najbardziej prawdopodobny scenariusz mówi, że to rozbity balon meteorologiczny pochodzący z Chin.

Sponsorowane

Fragmenty chińskiego balonu na Tajwanie?

Armia Tajwanu w czwartek dokonała odkrycia na wyspie należącej do archipelagu Matsu, u wybrzeży chińskiego miasta Fuzhou. Żołnierze na początku zauważyli niezidentyfikowany obiekt, który spadał. Następnie odkryto szczątki balonu. Kula miała około 1 metra średnicy oraz była zaopatrzona w pudełko na instrumenty. Oznaczone były uproszczonymi chińskimi znakami (używane są tylko w Chinach, na Tajwanie już nie). Na pozostałościach balonu doszukano się też innych napisów: “Taiyuan Radio No. 1 Factory Co., Ltd.”, “GTS13 digital datmospheric sounding instrument” i “meteorological instrument”. Taiyuan to duże miasto w północnych Chinach.

Wstępne dochodzenie wykazało, że szczątki należały do meteorologicznego instrumentu wykrywającego, które zostały zebrane przez odpowiednie służby do dalszej oceny – przekazała tajwańska armia.

Sponsorowane

W sprawie wypowiedział się sam minister obrony Tajwanu, Chiu Kuo-cheng. Oświadczył, że resort wyciągnie wnioski dopiero po głębszym zbadaniu szczątek. Musi również zostać przeprowadzone śledztwo w tej sprawie.

Warto wspomnieć, że komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część terytorium Chińskiej Republiki Ludowej. Dążą do przejęcia kontroli.

Niezidentyfikowane obiekty latające

To nie pierwsza tego typu sytuacja. W ostatnim czasie wzrosły obawy związanie z zagrożeniem ze strony chińskich balonów szpiegowskich. Stany Zjednoczone zestrzeliły tylko w lutym aż cztery takie obiekty. Joe Biden poinformował, że zamierza porozmawiać z prezydentem Chin, Xi Jinpingiem na temat balonu, który USA uznało za szpiegowski. Podkreślił również, że USA “nie dążą do nowej zimnej wojny”, ale zapewnił, że “nie przeprasza za zestrzelenie”.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Wojciech Bartman

27 komentarze