w ,

Etna “wypluła” dym i popioły podczas spektakularnej erupcji sprzed kilkunastu godzin

Etna, jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, wybuchła we wtorek wydzielając do atmosfery dym i popioły. Włoskie władze stwierdziły, że wybuch nie stanowi zagrożenia dla okolicznych wiosek.

Sponsorowane

„Widzieliśmy gorsze” – powiedział szef Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii INGV, Stefano Branco, w rozmowie z włoską agencją informacyjną AGI.

Oceniając erupcję z południowo-wschodniego krateru Etny, która rozpoczęła się późnym wtorkowym popołudniem, Branco stwierdził, że wzrost aktywności „wcale nie był niepokojący”. Niemniej jednak, z powodu deszczu małych kamieni i popiołów, władze zadecydowały o zamknięciu międzynarodowego lotniska w Katanii.

Służby ratunkowe podały na swoim koncie na Twitterze, że ściśle monitorują sytuację w trzech wioskach u stóp wulkanu – Linguaglossa, Fornazzo i Milo.

Mimo, że erupcja nie należała do największych jakie zanotowano na kartach historii, to obrazy zarejestrowane podczas wczorajszego wybuchu robią ogromne wrażenie. Przedstawiają one spektakularny pióropusz popiołu w różowym kolorze nad pokrytym śniegiem szczytem.

Sponsorowane

Dzisiejszy paroksyzm erupcyjny wulkanu Etna doprowadził do czasowego zamknięcia lotniska w Katanii. Opad popiołu i lapilli miał miejsce w okolicach wulkanu. Zdj. Meteo Web.

Posted by Wulkany świata on Tuesday, February 16, 2021

Ripreso ora#Etna #eruzione #sicilia

Posted by Sorveglianza Aerea Territoriale on Tuesday, February 16, 2021

Gdy chmura popiołu została już rozproszona, nastał mrok, jednak mimo to strumienie lawy spływające ze szczytu oświetlały zbocze.

Wspaniałe zdjęcie wycieku lawy z SE Crater autorstwa Giuseppe Tonzuso, włoskiego geologa. Muszę chwilę odpocząć i zająć się innymi sprawami. Kamery na Etnę. https://www.volcanodiscovery.com/etna-webcams.html

Posted by Wulkany świata on Tuesday, February 16, 2021

Etna wybucha coraz częściej. Ostatni poważny wybuch miał miejsce 2 miesiące temu i była to pierwsza erupcja od prawie 4 lat.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maks Kurcz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Stado niebieskich psów zaobserwowano w pobliżu opuszczonej fabryki chemikaliów

   Ledwo otwarte znów do zamknięcia? Zaostrzenie restrykcji jest już pewne