w

Ekstremalna zmiana pogody? “Bestia ze wschodu” nadciąga nad Polskę

Największe ochłodzenie od 20 lat zapowiadają meteorolodzy w związku ze zbliżaniem się wyżu znad Syberii. Może spaść nawet 40 cm śniegu a termometry mogą wskazać 30 stopni Celsjusza mrozu.  

Sponsorowane

Taki scenariusz nakreśla pogoda długoterminowa na styczeń 2021 roku. “Bestia ze wschodu” to wyż syberyjski, który wpłynie na pogodę nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Masy mroźnego powietrza wyprą obecne temperatury, które przyszły do nas znad Atlantyku.

Fala zimnego powietrza znad Syberii dotrze do Polski około 17 stycznia 2021 roku i utrzyma się przez kilka dni.

Układ syberyjski jest tak silny, że ekstremalnie zimne powietrze bardzo szybko przemieści się nad USA, Kanadą i Europą. Będzie to jeden z najsilniejszych podmuchów mrozu na półkuli północnej po 2000 roku. Możliwe, iż pobite zostaną regionalne rekordy niskich temperatur.

– prognozuje dr Marek Kuczera z Uniwersytetu Karola w Pradze.

Zgodnie z przewidywaniami ma to być najzimniejszy okres tej zimy. Kolejne dni przyniosą ocieplenie, które wprowadzi nas w wiosenny nastrój.

Sponsorowane

Czego możemy się spodziewać po 17 stycznia?

Meteorolodzy prognozują, że w Polsce może spaść nawet 40 cm śniegu (głównie w Małopolsce i na Podkarpaciu). Mocno obniżą się też temperatury w ciagu dnia – mrozy mogą utrzymywać się nawet na poziomie -20 stopni Celsjusza a w skrajnych przypadkach mogą spaść do -30 stopni Celsjusza.

Przy prawdziwie syberyjskich warunkach nawet na europejskich nizinach mogą wystąpić arktyczne dni z całodziennymi temperaturami poniżej -10 stopni Celsjusza. Jeśli jednocześnie utworzy się pokrywa śnieżna, ekstremalnie silne mrozy mogą sięgnąć nawet -20 stopni.

– dodaje dr Marek Kuczera. 

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Diana Mołek

Pasjonatka podróżowania, nałogowa internautka i zakochana w kotach

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Sponsorowane

    “Cwaniactwo i kolesiostwo”. Wiceminister sprawiedliwości zgłosił sprawę szczepień celebrytów do prokuratury

    5-letni chłopiec uratował małą dziewczynkę ze stawu. Sam utknął w bagnie ale… i tak jest bohaterem!