w

Liczba dziewic konsekrowanych rośnie. Nie uwierzysz, ile ich jest w Polsce

Czy wiesz, kim są dziewice konsekrowane? Są to kobiety, które ślubują zachować czystość do końca życia, oddając się w ręce Jezusa Chrystusa. Katolicka Agencja Informacyjna w Polsce przekazała, że z roku na rok coraz więcej kobiet decyduje się dołączyć. W 2022 roku odbyło się kilkadziesiąt konsekracji. KAI mówi o „spektakularnym wzroście” zainteresowania.

Sponsorowane

Kim są dziewice konsekrowane?

W Kościele katolickim to rodzaj indywidualnej formy życia. Konsekracja jest udzielana przez ordynariusza diecezji kobietom świeckim, a także mniszkom. Co to oznacza w praktyce? Otóż to, że takie kobiety zobowiązują się publicznie do zachowania dziewictwa przez całe swoje życie. Dokonują tego wobec biskupa. Nie są one jednak zobowiązane do życia wspólnego. Ale mają prawo zrzeszenia.

Istnieją jednak pewne zasady. Jedną z nich jest ta, że dziewicą konsekrowaną można stać się dopiero po ukończeniu 25. lat. Kiedy następuje oficjalne święcenie, duchowny w obecności świadka wypowiada następujące słowa:

Sponsorowane

Czy chcesz aż do końca życia trwać w dziewictwie poświęconym Bogu i w służbie Bogu oraz Kościołowi? Czy chcesz w duchu Ewangelii naśladować Chrystusa, aby twoje życie w szczególny sposób świadczyło o miłości i było znakiem przyszłego Królestwa? Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?

Wzrost liczby kobiet służących czystością Bogu

Okazuje się, że indywidualne formy życia konsekrowanego istnieją już od czasów starożytnych. Jednak forma takiego życia o wiele bardziej popularna była w latach 80. Później, głównie ze względu na postępującą laicyzację społeczeństwa, dziewic konsekrowanych ubywało. Jednak obecnie, Katolicka Agencja Informacyjna mówi o „spektakularnym wzroście” zainteresowania tą drogą życiową. Zgodnie z przedstawianymi danymi, dziewic przybywa z roku na rok. W 2022 odbyło się 20 konsekracji.

Według danych ze stycznia 2023 r. w Polsce żyje obecnie 398 dziewic konsekrowanych (dla porównania, w grudniu 2021 r. było ich 362 a w grudniu 2019 r. – 322). Niemal tyle samo – 397 – jest wdów konsekrowanych, w tym 1 wdowiec (w grudniu 2021 r. było to 375 osób, a w grudniu 2018 – 329 osób). W Polsce żyje też 8 pustelnic.

KAI informuje, że dziewice konsekrowane zamieszkują całą Polskę, można je spotkać we wszystkich diecezjach na terenie kraju. W archidiecezji warszawskiej żyje ich najwięcej, bo aż 57. W archidiecezji krakowskiej żyje z kolei 36 dziewic konsekrowanych.

Sponsorowane
Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Diana Mołek

Pasjonatka podróżowania, nałogowa internautka i zakochana w kotach

194 komentarzy

  1. To zawsze mnie bawiło. Co to znaczy “zachować czystość” Myją się kilka razy dziennie? A w tych intymnych miejscach szorują się mleczkiem Cif? Nie mają chcicy? A może zakładają sobie stalowe majtki? Trudno to pojąć

Load more comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Sponsorowane

    Synoptycy ostrzegają! W najbliższych dniach spore zawirowania pogodowe

    Miała 19 lat, gdy dowiedziała się o ciąży. Ojcem dziecka był 83-letni Hefner