w

Znaczące zmiany w polskim wojsku! MON przywraca zasadniczą służbę wojskową

Twitter

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Zainteresowani mogą wstąpić w szeregi wojska od 21 maja. Zgłoszenia można składać w aż 102 lokalizacjach w Polsce oraz online – przez specjalny portal rekrutacyjny. MON będzie zachęcać do zgłoszeń na piknikach wojskowych.

Sponsorowane

Przywrócenie zasadniczej służby wojskowej

Jeszcze niedawno wydawało się, że w Europie można skupić się na innych sprawach niż wojskowość – na rozwoju technologicznym, ekologii, zacieśnianiu współpracy międzynarodowej i innych, pilnych kwestiach. Wojna na Ukrainie zmieniła wszystko – okazało się, że pokój w Europie nie jest wieczny i każde państwo musi zastanowić się nad sprawami obronności. W Polsce błyskawicznie uchwalono ustawę o obronie ojczyzny. Nowe przepisy dotyczą między innymi zwiększenia wydatków na wojsko o 50%, a także przywrócenia zasadniczej służby wojskowej – choć tylko dla chętnych.

Twitter

Zainteresowani będą mogli zgłaszać się do wojska od 21 maja w 102 lokalizacjach w całym kraju, a także online przez portal rekrutacyjny wojsko-polskie.pl. W naszym kraju mają zostać zorganizowane 32 wojskowe pikniki ze stanowiskami rekrutacyjnymi, które wystartują o 11:00 i potrwają do godziny 18:00.

Sponsorowane

Twitter

Czym jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa?

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa będzie trwać rok – choć zrezygnować ze szkoleń można w każdym momencie. Całość składa się z dwóch etapów. Pierwszy zakłada 28-dniowe szkolenie podstawowe, zakończone przysięgą, po czym przechodzi się do etapu drugiego, czyli 11-miesięcznego szkolenia specjalistycznego w jednostce.

Ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła wiele zmian. W tej chwili kandydaci do Wojska Polskiego mają do wyboru zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, a także dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Kto wybierze dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, w czasie szkolenia otrzyma taką samą pensję, jak żołnierz zawodowy, czyli 4560 złotych brutto. W czasie służby ochotnicy będą też mieli zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie oraz mundur i ekwipunek. Czas szkolenia można też wliczyć do okresu zatrudnienia.

Twitter

Sponsorowane
Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Michał Czaroń

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

   Sponsorowane

   Auto osobowe CAŁKOWICIE zmiażdżone między tirami. Ten widok przeraża…

   Anna Powierza znana z roli Czesi z serialu “Klan” nago! “Co za widok!”