w

Koniec z 500+ jakie znamy do tej pory! Już od 1 stycznia duże zmiany!

Flickr

Świadczenie 500 plus to jeden z czołowych elementów programu PiS. Okazuje się jednak, że już za cztery miesiące świadczenie ulegnie pewnej znaczącej zmianie. Otóż 500 plus nie będzie wypłacane w gotówce.

Sponsorowane

Program 500 plus

Od jakiegoś czasu zniesiono kryterium dochodowe i 500 plus przyznaje się na każde dziecko. Od 2022 roku wejść w życie mają kolejne zmiany. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zadecydowało, że to koniec z wypłacaniem świadczenia w gotówce.

Co dokładnie się zmieni od 1 stycznia 2022 roku? Zgodnie z projektem zmian obsługą programu ma zająć się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do tej pory leżało to po stronie samorządów gminnych.

Do czego mają przysłużyć się zmiany? Chodzi o maksymalne usprawnienie całego procesu przyznawania świadczenia, jak i wypłacania go, a także o pozyskanie oszczędności. Według wyliczeń ekspertów, cyfryzacja ma przynieść oszczędności rzędu 3 miliardów złotych, w przeciągu 10 lat.

Sponsorowane
Hippopx

Od kiedy zaczną obowiązywać zmiany?

Dokładnie 1 stycznia 2022 roku, wnioski o przyznanie świadczenia rodzice będą mogli składać wyłącznie w formie elektronicznej! Koniec z papierkami. Również wypłaty 500 plus będą odbywać się bezgotówkowo (czyli nie w formie pieniężnej).

Kolejne zmiany ma przynieść rok 2023. Wówczas ma pojawić się możliwość automatycznego odnawiania prawa do przyznania świadczenia. Oznacza to nic innego, jak zwolnienie z corocznego składania wniosku, gdyż proces ten będzie zautomatyzowany.

Jak zapewniają rządzący, cyfryzacja 500 plus ma nie tylko przynieść państwu oszczędności, ale także związana jest z walką z koronawirusem. Chodzi o ograniczenie do minimum konieczności osobistych wizyt w urzędach.

Pxfuel

Jak zapatrujecie się na planowane zmiany?

Sponsorowane

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Iza Sucha

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

   Sponsorowane

   Coraz więcej zakażeń COVID-19! Informacje z Ministerstwa Zdrowia niepokoją

   Jackowski przerażony. “Niebezpieczna substancja przedostanie się do powietrza”