w ,

Coraz mniej ludzi chodzi do kościoła. Chrztów również mniej. Dane za 2019 są dość pesymistyczne

W niedzielnej Mszy Świętej brało udział 36,9% katolików a do Komunii Świętej przystąpiło 16,7%. To dane opublikowane przez ISKK (Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego) za 2019 rok. To mniej niż w roku poprzednim.

Sponsorowane

Dane opublikowano w czwartek i zostały zebrane na podstawie corocznego liczenia wiernych w parafiach.

Gdyby porównać te dane z rokiem 2018, otrzymamy spadek o prawie 1,5%. Niepokojąca dla Kościoła jest też liczba udzielonych chrztów, tutaj również spadek o 3,5% (372,9 tys. w roku 2019).

Jeśli chodzi o Pierwszą Komunię Świętą – przystąpiło d niej niemal 400 tys. osób. Bierzmowanie przyjęło 382,5 tys. osób co jest lepszym wynikiem niż w 2018 roku. Małżeństwo w kościele zawarło 125 tysięcy par.

Sponsorowane

W raporcie odczytać możemy również jak wyglądają statystyki osób, które uczęszczają na religię – w roku szkolnym 2019/2020 na lekcje religii uczęszczało ponad 87% ucznów.

Prezentowane dane wskazują, że instytucjonalne ramy Kościoła katolickiego w Polsce nieco słabną. Po okresie intensywnego rozwoju struktur oraz organizacji Kościoła w Polsce w minionych dekadach, w epidemię wkroczyliśmy już przy słabnącej nieco sile instytucjonalnej. Prezentowane dane to zarazem statystyczny obraz Kościoła w 2019 roku, który kilka miesięcy później wejdzie w wyjątkową sytuację epidemii.

– mówił ks. Wojciech Sadłoń SAC, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Jak będą wyglądać statystyki za 2020 rok? Możliwe, że będzie jeszcze gorzej, ze względu na negatywne nastawienie do kościoła katolickiego, które w wyniku ostatnich wydarzeń się jeszcze bardziej zaostrzyło.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Michał Czaroń

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Już nie kupisz żywego karpia “do reklamówki”. Jest wyrok

   Ponad 200 jeleni przebiegło przez drogę i ktoś to nagrał. Robi wrażenie! [WIDEO]