w

Naukowcy wydali komunikat, już dziś uderzy w Ziemię. “Ogólnoświatowy kataklizm”

Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna ostrzega przed dzisiejszym dniem. Otóż mają mieć miejsce burze słoneczne, które dotrą na Ziemię. Jakie będą konsekwencje? Powinniśmy spodziewać się pięknego zjawiska na niebie, jakim jest zorza polarna. Ale to nie jedyny skutek. Pojawią się również zakłócenia w globalnej komunikacji, a także mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu.

Sponsorowane

Burze słoneczne 4 listopada

Okazuje się, że mowa o dwóch burzach geomagnetycznych. Jedna z nich miała uderzyć w Ziemię o godzinie 10 czasu polskiego, a druga o 16. Intensywność zjawisk sklasyfikowano na poziomie G1-G2 (lekka-umiarkowana) oraz G3 (silna). Mówiąc bardziej zrozumiale, nawet umiarkowana burza gdy wejdzie w kontakt z satelitą może mieć katastrofalne skutki dla sieci komunikacyjnych na całym świecie oraz powodować problemy w dostawie prądu. Ale poza negatywnymi skutkami możemy wyróżnić jeden plus – zorze polarne.

Burze pojawiły się po kilku wyrzutach koronalnych masy (CME), wystrzelonych ze Słońca w dniach 1 i 2 listopada. CME to nic innego, jak ogromne wyrzuty plazmy z zewnętrznej warstwy Słońca, zwanej koroną. Ułożone razem, CME zawierają silne pola magnetyczne i skompresowaną plazmę, które wywołują burze geomagnetyczne.

Sponsorowane

Intensywność burzy słonecznych

Zjawisko burz słonecznych ma miejsce dość często. Nie tak dawno, bo 31 października naukowcy ogłosili, że burza na poziomie G3 uderzy w Ziemię. Mnóstwo osób liczyło na niezłe widowisko na niebie, jednak tak się nie stało. Burza okazała się na tyle mało intensywna, że na Ziemi była praktycznie niezauważalna.

Jednak w przeszłości podobne zjawiska siały spustoszenie. Na przykład ta w 1989 roku, która wystrzeliła na Ziemię tak wiele naładowanych elektrycznie cząstek, że kanadyjska prowincja Quebec straciła energię aż na dziewięć godzin.

W Wielkiej Brytanii w 1859 odnotowano najintensywniejszą burzę, znaną jako Carrington Event. Uderzyła w brytyjski systemy telegraficzne. Dzisiaj burza o tej samej sile prawdopodobnie spowodowałaby powszechne przerwy w dostawie prądu i poważne zakłócenia w globalnej komunikacji.

Twitter

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Wojciech Bartman

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Znany bokser brutalnie pobił swoją partnerkę. Reakcja policji wprost przeraża

   Pani Dorota otrzymała rachunek za gaz. “Myślałam, że zaraz dostanę zawału”