w

Koniec z bezterminowym prawem jazdy! Każdy kierowca musi wymienić dokument!

Bezterminowe prawo jazdy jednak z terminem? Tak, to już przesądzone. Każda jedna osoba będąca kierowcą i posiadająca prawo jazdy, będzie musiała je wymienić w odpowiednim czasie. Nawet osoby z bezterminowym dokumentem to czeka. Daty już zostały zaplanowane. Polski system prawny mówi o tym jasno.

Sponsorowane

Bezterminowe prawo jazdy, jaki jest termin wymiany?

Styczeń 2013 roku był przełomowy, jeśli chodzi o temat prawa jazdy. To wtedy zniknęła możliwość otrzymania bezterminowego dokumentu. Od 19 stycznia wydawany był na maksymalnie okres 15 lat. Po upływie tego czasu niezbędna jest wymiana. Wcześniej nadane uprawnienia nie wygasają i aż do teraz nie było konieczności ich wymiany. Okazuje się jednak, że coś takiego jak bezterminowe prawo jazdy zniknie i to już niedługo. Wymiana dokumentów na terminowe zaplanowana jest w latach 2028-2033.

Są zarówno złe, jak i dobre informacje

Mianowicie po wymianie dokumentu bezterminowego prawa jazdy kierowca otrzyma takie, z datą ważności 15 lat. Po upływie tego czasu niezbędna będzie kolejna wymiana. Niestety ale wymiana będzie płatna. Koszt w wydziale komunikacji to 100 zł, do tego dochodzi jeszcze fotograf – zrobienie aktualnych zdjęć do dokumentu to jakieś 30 zł.

Sponsorowane

A z dobrych wiadomości należy wspomnieć o tym, że w przypadku bezterminowego prawa jazdy charakter traci tylko dokument, a nie same uprawnienia. Zatem nie będzie konieczności dostarczania co 15 lat orzeczenia lekarskiego, które jak się okazuje było bezterminowe – w tym przypadku nic się nie zmienia. To daje oszczędność rzędu około 200 zł.

Twitter

Co grozi za nie wymienienie bezterminowego prawa jazdy?

Konsekwencje mogą okazać się bolesne, szczególnie dla naszego portfela. Mianowicie kierowcy, którzy w wyznaczonym czasie nie wymienią bezterminowego dokumentu, a ono po 2033 roku straci ważność, w trakcie kontroli policji będą traktowani jako osoba bez uprawnień. Wszystko to na mocy ustawy. Oznaczać to będzie grzywnę w wysokości nawet do 30 tysięcy zł, a do tego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Monika Koba

18 komentarze

  1. …jak osoby bez uprawnień.Chyba to wszystko bedzie trafialo do sądow.I raczej nikt spóźnialski nie zostanie ukarany bo przecież posiada uprawnienia, tylko blankiet moze być przeterminowany