W pobliżu Ziemi od kilku dni można obserwować kometę C/2020 F3, którą nazwano Neowise. Po raz pierwszy zauważono ją przez naukowców z NASA 27 marca tego 2020r. W tej chwili jest tak blisko naszej planety, że da się ją zaobserwować gołym okiem z półkuli północnej. Kometa nie stanowi zagrożenia dla naszej planety.
Jako, że można ją obserwować z Polski, warto skorzystać z okazji i przyjrzeć się zjawisku, którego oko ludzkie nie zobaczy przez kolejne 6800 lat. Najlepiej widać ją nad ranem lub w okolicy wieczora, kiedy światło słoneczne nie jest na tyle mocne, aby rozmyć Neowise, ale delikatnie oświetla jej widok. Widać ją gołym okiem, dlatego żaden specjalny sprzęt nie jest potrzebny – wystarczy zwykła lornetka.
Obecnie trwa najlepszy moment na obserwacje, ponieważ im bliżej końca miesiąca, tym gorzej będzie widoczna.
Widok z ISS
Kometę bardzo dobrze widać z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Jeśli chcesz to zobaczyć, obejrzyj film (akcja zaczyna się od 3:10):
A poniżej kilka zdjęć, które znalazłem na Twitterze (pod hashtagiem #neowise znajdziesz tego mnóstwo 😉 )
20 Stunning Images of Comet NEOWISE👉 https://t.co/Z6nEy9jFfR#NEOWISE pic.twitter.com/ETl7jijfWp
— Astro Bytes (@AstroBytez) July 12, 2020
Mt Shasta & #NEOWISE
— Rome Strach (@romn8tr) July 12, 2020
Northern California
Photo by Jesse Smith 👍🏻 pic.twitter.com/OpRnQa1psH
Last night I scoured Google Earth lining up roads that would matched the bearing of where the comet would rise this morning. Finally found a spot along my favorite road in Wupatki National Monument and narrowed to this creviced bend to work with. #neowise #cometneowise 1/ pic.twitter.com/zI3TkVlv1H
— Jeremy Perez (@jperez1690) July 9, 2020
WOW! Stunning view of Comet Neowise seen early this morning from west-central Minnesota. Photo courtesy of @carolbauer320 #Space #NEOWISE pic.twitter.com/B6VDHZUfF0
— Mark Tarello (@mark_tarello) July 12, 2020