w

Spójrz dzisiaj w niebo. Pojawią się na nim 3 jasne punkty. Niesamowite zjawisko!

Dzisiaj będziecie w stanie zobaczyć niesamowite zjawisko na niebie. Tak właśnie, 1 marca nastąpi kulminacja – Wenus i Jowisz zbliżą się do siebie na niebie. To zjawisko można zaobserwować już od kilku dni. Nie potrzeba do tego żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy podnieść wzrok i spojrzeć w niebo. Jaśniejszy punkt zdający się być nieco większy to Wenus. Z kolei ten położony nieco wyżej, to Jowisz.

Sponsorowane

Koniunkcja Wenus i Jowisza

Już od kilku dni na niebie wyraźnie widoczne są dwa wyjątkowo jasne punkty. To Wenus i Jowisz. Dziś, to jest z 1 na 2 marca, będziemy świadkami koniunkcji tych planet. Aby zobaczyć to zjawisko nie potrzeba żadnego sprzętu. Planety świecą tak jasno, że widoczne są gołym okiem. Warunek jest jeden, to sprzyjająca pogoda, głównie chodzi o brak zachmurzenia. Jeśli chcesz mieć jeszcze lepszy widok, udaj się poza miasto, na tereny oddalone od sztucznego oświetlenia. Możesz też wykorzystać lornetkę.

1 marca, około godzinę po zachodzie Słońca, szukajcie nad zachodnim horyzontem dwóch bardzo jasnych obiektów. Jaśniejszy, widoczny nieco niżej po prawej, to Wenus, natomiast widoczny nieco wyżej po lewej, to Jowisz.

Wenus jest bardzo jasna, ponieważ jest bliżej nas (204 mln km od Ziemi), a jej chmury odbijają aż 67 proc. światła słonecznego. Jowisz będzie od nas dużo dalej (863 mln km), a jego chmury odbijają 54 proc. światła. Jednak pomimo znacznie większej odległości od Ziemi, również jest obiektem bardzo jasnym – wyjaśnia nam strona AstroLife, poświęcona astronomii.

Sponsorowane

Obie planety były już bardzo dobrze widoczne na niebie 28 lutego. Będą również 1 i 2 marca. Później zaczną się od siebie oddalać. “Obie planety miną się wtedy na niebie o włos, dzielić je będzie dystans zaledwie ok. 40 minut kątowych – to tylko nieco więcej niż wynosi średnica Księżyca w pełni” – tłumaczył Karol Wójcicki, autor bloga “Z głową w gwiazdach”.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Paweł Markiewicz

6 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Sponsorowane

    35-latek chciał urozmaić życie erotyczne. Strażacy nie dowierzali w ten przypadek

    Prowadząca “Magię nagości” osłupiała. On ma “największego członka na świecie”