Naukowcy twierdzą, że osoby religijne są statystycznie mniej inteligentne od ateistów. W artykule opublikowanym w Frontiers in Psychology , naukowcy wskazują, że obniżona inteligencja ludzi wierzących swoje podłoże może mieć w poleganiu na intuicji.
Powszechnie wiadomo, że inteligencja i religijność mają negatywny związek.
– zauważają Richard Daws i Adam Hampshire z Imperial College London
Pytanie, oto dlaczego bardziej inteligentni ludzie są częściej ateistami, trapiło już starożytnych Greków i Rzymian. Już wtedy zdawano sobie sprawę z takiego powiązania. Badania na ten temat trwają do tej pory.
– powiedział dr Edward Dutton z Instytutu Badań Społecznych Ulster w Wielkiej Brytanii.
Badania
Wśród ponad 63 tysięcy badanych przeprowadzono ankietę, w której każda osoba musiała w ciągu 30 minut wykonać 12 zadań poznawczych, które mierzyły planowanie, rozumowanie, uwagę i pamięć. Wszyscy uczestnicy musieli również wskazać czy są ateistami, wierzącymi czy agnostykami. Badanie wykazało, że ateiści osiągali ogólnie lepsze wyniki niż uczestnicy wierzący, nawet jeśli uwzględniono czynniki demograficzne, takie jak wiek i wykształcenie. Agnostycy przeważnie osiągali wyniki pośrednie pomiędzy ateistami a wierzącymi.
Chociaż siła przekonań religijnych korelowała z gorszymi wynikami poznawczymi, to dane wykazały, że różnice pojawiły się w porównaniu pamięci roboczej z zadaniami wymagającymi rozumowania. W związku z tym, naukowcy twierdzą, że niższe wyniki testów na inteligencję u ludzi wierzących mogą być wynikiem błędnego podejścia do wykonywania zadań w przypadku konfliktu intuicji i logiki.
Potwierdzać to ma jedno z zadań dotyczące rozumowania. Miało ono na celu wywołanie maksymalnego konfliktu pomiędzy intuicji a logiką (zmiana odwzorowania tekstu w kolorze). Właśnie tutaj pojawiły się największe różnice pomiędzy testowanymi grupami, zgodnie z tezą, że ludzie wierzący bardziej polegają na swojej intuicji.
Odkrycia te dostarczają dowodów na poparcie hipotezy, że czynnik wiary doprowadza do konfliktu [między rozumowaniem a intuicją] co przekłada się na wyniki badań inteligencji.
– podsumowali naukowcy.
Zdaniem Dr Dutton z Instytutu Badań Społecznych Ulster w Wielkiej Brytanii wpływ wiary uwidacznia się wyraźnie w warunkach stresowych.
Podczas intensywnego stresu ludzie mają skłonność do działań intuicyjnych, na co istnieje wiele dowodów. Inteligencja niezakłócona przez intuicję pozwala podejść do problemu z innej strony i rozważyć różne opcje rozwiązań.
– mówi autor pracy pt. “Intelligence-Mismatch Association Model”.
Wyniki badań przeprowadzonych przez Richarda Daws’a i Adama Hampshire’a znajdziesz w artykule o negatywnym związku religii i intuicji.