w

Pączki od Magdy Gessler. Cena ciastek na Tłusty Czwartek poszybuje w górę

Tłusty Czwartek zbliża się wielkimi krokami. W tym roku święto przypada 16 lutego. Jesteście ciekawi, ile trzeba będzie zapłacić tego dnia za pączki? Tanio nie będzie, szczególnie jeśli marzą się Tobie pączki od Magdy Gessler. Ich ceny poszybowały w górę. Serwis Fakt przygotował wyliczenia i prognozę na ile pączków można sobie pozwolić w Tłusty Czwartek, zarabiając najniższą krajową.

Sponsorowane

Pączki od Magdy Gessler

Inflacja od zeszłego roku nieustannie rośnie. Niestety, odbiło się to też na pączkach. Drożdżowie ciastka od prowadzącej “Kuchenne Rewolucje” jeszcze nigdy nie były tak drogie. 69-latka jest właścicielką warszawskiej restauracji U Fukiera. Zamawiając tam pączki dla całej rodziny, składającej się z dwójki dorosłych i dwójki dzieci, zapłacimy 60 zł. Jedna sztuka kosztuje bowiem 15 zł. Jeśli natomiast każdy miałby ochotę zjeść 2 to cena wzrasta aż do 120 zł.

Jak na przestrzeni lat zmieniły się ceny pączków?

Serwis Fakt zrobił rozeznanie w całym kraju. Okazuje się, że średnia cena za pączka wynosi aktualnie 4,5 zł. Cukiernicy i piekarze przyznają, że możliwe, iż cena poszybuje jeszcze trochę w górę z powodu drogiej mąki, czy wysokich rachunków za energię. Jednak wydać 4,5 zł a 15 zł – jest różnica. Skąd tak wysokie ceny u Gessler?

Sponsorowane

W porównaniu z 2022 rokiem pączki U Fukiera podrożały o 15%. Jeśli w 2019 r. jedno ciastko kosztowało 9 zł, to osoba zarabiająca minimalną krajową mogłaby pozwolić sobie na 181 sztuk. Z kolei w tym roku – już o pączka mniej.

Żeby wyprodukować naprawdę dobrego pączka, trzeba wydać pieniądze. Nie robi się tego z powietrza, tylko trzeba wydać na 36 żółtek i prawie pół kilograma masła na kilogram mąki. To kosztuje! Kosztują ludzie, kosztuje miejsce – powiedziała w zeszłym roku Magda Gessler.

Jak mają się ceny w Słoki Słony?

Ceny za pączka U Fukiera to jeszcze nic, w porównaniu z cenami w Słodki Słony. W warszawskim lokalu położonym przy ulicy Mokotowskiej, za jednego pączka trzeba zapłacić 18 zł. Podliczając, po jednym ciastku drożdżowym dla rodziców, po jednym dla dwójki dzieci i już powstaje wydatek rzędu 72 zł.

Serwis Fakt porównuje, że za 18 zł można kupić kilogram schabu, czy filet z piersi kurczaka u rzeźnika w markecie. “Zamiast jednego pączka można też kupić chleb (ok. 2,20 zł w Lidlu i w Biedronce), 150 g sera gouda (ok. 5 zł), pół kilograma pomidorów (ok. 5 zł), czekoladę Wedla (ok. 4 zł) i kilogram ziemniaków (ok. 2,50 zł)” – można przeczytać w serwisie.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Diana Mołek

Pasjonatka podróżowania, nałogowa internautka i zakochana w kotach

49 komentarze