w

P膮czki od Magdy Gessler. Cena ciastek na T艂usty Czwartek poszybuje w g贸r臋

T艂usty Czwartek zbli偶a si臋 wielkimi krokami. W tym roku 艣wi臋to przypada 16 lutego. Jeste艣cie ciekawi, ile trzeba b臋dzie zap艂aci膰 tego dnia za p膮czki? Tanio nie b臋dzie, szczeg贸lnie je艣li marz膮 si臋 Tobie p膮czki od Magdy Gessler. Ich ceny poszybowa艂y w g贸r臋. Serwis Fakt przygotowa艂 wyliczenia i prognoz臋 na ile p膮czk贸w mo偶na sobie pozwoli膰 w T艂usty Czwartek, zarabiaj膮c najni偶sz膮 krajow膮.

Sponsorowane

P膮czki od Magdy Gessler

Inflacja od zesz艂ego roku nieustannie ro艣nie. Niestety, odbi艂o si臋 to te偶 na p膮czkach. Dro偶d偶owie ciastka od prowadz膮cej “Kuchenne Rewolucje” jeszcze nigdy nie by艂y tak drogie. 69-latka jest w艂a艣cicielk膮 warszawskiej restauracji U Fukiera. Zamawiaj膮c tam p膮czki dla ca艂ej rodziny, sk艂adaj膮cej si臋 z dw贸jki doros艂ych i dw贸jki dzieci, zap艂acimy 60 z艂. Jedna sztuka kosztuje bowiem 15 z艂. Je艣li natomiast ka偶dy mia艂by ochot臋 zje艣膰 2 to cena wzrasta a偶 do 120 z艂.

Jak na przestrzeni lat zmieni艂y si臋 ceny p膮czk贸w?

Serwis Fakt zrobi艂 rozeznanie w ca艂ym kraju. Okazuje si臋, 偶e 艣rednia cena za p膮czka wynosi aktualnie 4,5 z艂. Cukiernicy i piekarze przyznaj膮, 偶e mo偶liwe, i偶 cena poszybuje jeszcze troch臋 w g贸r臋 z powodu drogiej m膮ki, czy wysokich rachunk贸w za energi臋. Jednak wyda膰 4,5 z艂 a 15 z艂 – jest r贸偶nica. Sk膮d tak wysokie ceny u Gessler?

Sponsorowane

W por贸wnaniu z 2022 rokiem p膮czki U Fukiera podro偶a艂y o 15%. Je艣li w 2019 r. jedno ciastko kosztowa艂o 9 z艂, to osoba zarabiaj膮ca minimaln膮 krajow膮 mog艂aby pozwoli膰 sobie na 181 sztuk. Z kolei w tym roku 鈥 ju偶 o p膮czka mniej.

呕eby wyprodukowa膰 naprawd臋 dobrego p膮czka, trzeba wyda膰 pieni膮dze. Nie robi si臋 tego z powietrza, tylko trzeba wyda膰 na 36 偶贸艂tek i prawie p贸艂 kilograma mas艂a na kilogram m膮ki. To kosztuje! Kosztuj膮 ludzie, kosztuje miejsce 鈥 powiedzia艂a w zesz艂ym roku Magda Gessler.

Jak maj膮 si臋 ceny w S艂oki S艂ony?

Ceny za p膮czka U Fukiera to jeszcze nic, w por贸wnaniu z cenami w S艂odki S艂ony. W warszawskim lokalu po艂o偶onym przy ulicy Mokotowskiej, za jednego p膮czka trzeba zap艂aci膰 18 z艂. Podliczaj膮c, po jednym ciastku dro偶d偶owym dla rodzic贸w, po jednym dla dw贸jki dzieci i ju偶 powstaje wydatek rz臋du 72 z艂.

Serwis Fakt por贸wnuje, 偶e za 18 z艂 mo偶na kupi膰 kilogram schabu, czy filet z piersi kurczaka u rze藕nika w markecie. “Zamiast jednego p膮czka mo偶na te偶 kupi膰 chleb (ok. 2,20 z艂 w Lidlu i w Biedronce), 150 g sera gouda (ok. 5 z艂), p贸艂 kilograma pomidor贸w (ok. 5 z艂), czekolad臋 Wedla (ok. 4 z艂) i kilogram ziemniak贸w (ok. 2,50 z艂)” – mo偶na przeczyta膰 w serwisie.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i b膮d藕 zawsze na bie偶膮co!

Napisane przez Diana Mo艂ek

Pasjonatka podr贸偶owania, na艂ogowa internautka i zakochana w kotach

49 komentarze