w

Już nie zrobisz zakupów w Żabce w niedzielę?! Korzystaj póki możesz

Wikimedia

Większość Polaków przyzwyczaiła się, że nie można zrobić zakupów w niedzielę. Oczywiście z wyjątkiem tych wpisanych do oficjalnego kalendarza. Jednak niektóre sklepy nadal są otwarte w niedzielę, przynosząc ich właścicielom zyski, których pozbawione są inne punkty handlowe. Dlatego podjęto decyzję, aby zlikwidować luki prawne obecne w ustawie o zakazie handlu w niedzielę.

Sponsorowane
Wikimedia

Supermarket to nie placówka pocztowa

Przede wszystkim sejm zdecydował, że uszczelni zakaz handlu, który wszedł w życie 2018 roku. Dzięki nowym zapisom robienie z supermarketów placówek pocztowych nie będzie już takie proste. Zgodnie z nowymi przepisami w niedzielę, będą mogły funkcjonować tylko te sklepy, które udowodnią, że rzeczywiście ich głównym źródłem zysku są usługi pocztowe, a nie detaliczna sprzedaż innych artykułów. Tym samym przychody z usług pocztowych będą musiały sięgać aż 50 procent wszystkich zysków osiąganych przez dany sklep.

Pixabay

Sponsorowane

Zakaz handlu w niedzielę- zmiany w ustawie

Sejm pochylił się nad ustawą z 2018 roku wprowadzająca zakaz handlu w niedzielę. Okazało się, że była obchodzona w sposób niezgodny z jej założeniem. Głównym argumentem zakazu handlu to możliwość spędzania pracowników placówek handlowych niedziel z rodziną. Co ciekawe, dopóki tylko sieć handlowa Żabka prowadziła punkt pocztowy, nie było to problemem. Handlować w niedzielę mogły również sklepy, w których za ladą stał właściciel lub świadczący mu nieodpłatną pomoc członkowie rodziny.

Pixabay

Ponieważ jednak już ponad 20 procent dużych placówek handlowych otwiera się w niedzielę, wprowadzając usługi pocztowe, ustawodawca uznał, że czas na zaostrzenie przepisów. Masowe otwieranie sklepów jako punktów pocztowych urąga powadze państwa. Tak wyjaśnił pomysłodawca projektu poseł PiS, Janusz Śniadek. Z kolei posłowie opozycji twierdzą, że ustawa od początku była źle napisana i ma pełno dziur. Jest też społecznie nieakceptowalna, więc będą wnosić o całkowite jej zniesienie.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Nadia Nowak

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

   Sponsorowane

   Masakryczne morderstwo w czasie nocowania. Nie żyje ciężarna i trójka dzieci

   Ciężkie chwile Izy Małysz w Tańcu z gwiazdami. Po odpadnięciu odetchnęła z ulgą