Rosnące ceny zbóż na rynku eksportowym sprawiają, że rolnicy mają przed sobą złoty okres – przynajmniej Ci, którzy dużo eksportują. Jak podaje RMF FM od ostatnich żniw z Polski wyeksportowano 2 mln ton pszenicy i drugie tyle innych zbóż. Niestety z ceną zbóż nierozerwalnie związane są ceny pieczywa i mięs…
Coraz uboższe światowe zbiory, inflacja cen na rynkach surowcowych a także napływ pieniędzy wytwarzanych przez banki centralne sprawiają, że ceny zbóż regularnie idą w górę.
Od lata na światowych rynkach cena pszenicy poszła w górę o 30 proc., soi o ponad 50 proc., a kukurydzy aż o 60 procent.
– podaje RMF FM
Braki zbóż na rynkach zagranicznych rekompensowane są przez import surowca z Polski. Okazuje się, że zeszły rok był dla polskich rolników bardzo urodzajny dlatego przy świetnej cenie oferowanej przez importerów rolnicy o wiele chętniej sprzedają swoje zbiory za granicę. Obecnie w polskich portach za tonę pszenicy można otrzymać nawet 1 100zł. To o prawie 40% więcej niż jeszcze pół roku temu. N

Niestety taka sytuacja, mimo że jest korzystna dla rolników, to na rynku krajowym odbija się rykoszetem – ceny rosną również w Polsce. RMF FM powołując się na Przegląd Zbożowo-Młynarski podaje, że w “połowie stycznia cena tony pszenicy konsumpcyjnej była o 9 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej i 26 proc. wyższa niż rok wcześniej.”
Kolejny negatywny skutek zwiększonego eksportu to brak surowca przeznaczonego na rynek krajowy. Rolnicy często decydują się na oczekiwanie na jeszcze korzystniejsze ceny zbóż, dlatego po prostu przetrzymują swoje zbiory.
Wzrost cen surowca = wzrost cen produktów
Niestety prawa rynku są nieubłagane. Wzrost ceny surowca ciągnie za sobą podwyżki cen produktów, które z tego surowca powstają. Na pierwszym miejscu tego łańcucha stoją młyny.
Tak duży wzrost cen pszenicy musi wpłynąć na wzrost cen mąki. […] Mąka już trochę podrożała, ale będzie drożeć coraz bardziej. Nie ma innego wyjścia, a jeśli drożeje mąka, będzie musiało zdrożeć również pieczywo.
– mówi prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego Krzysztof Gwiazda.
Uwolnienie rezerw
Jak podaje RMF FM, cała branża wystąpiła do rządu z wnioskiem o możliwość uwolnienia rezerw strategicznych pszenicy z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych.

Agencja rządowa w miarę możliwości powinna być gotowa do interwencji (…), tak by nie zabrakło zboża, zarówno do przemiału na mąkę jak i dla sektora paszowego.
– kontynuuje Krzysztof Gwiazda.
Krzysztof Gwiazda zwrócił też uwagę, że wpływ cen zbóż odczujemy na cenach mięsa i przetworów, ponieważ wykorzystuje się je również jako składnik pasz dla zwierząt.