w

Szymon Hołownia skończy z finansowaniem Kościoła z budżetu państwa? Ma plan

Szymon Hołownia zaprezentował plan na uporządkowanie relacji pomiędzy państwem a Kościołem. Proponuje likwidację Funduszu Kościelnego, a w jego miejsce wprowadzenie odpisu podatkowego.

Sponsorowane

Lider ruchu Polska 2050 mówił o zbyt silnym wpływie Kościoła na politykę i o zmianach w finansowaniu Kościoła – jako przykład posłużyły mu “interesy” o. Tadeusza Rydzyka. Prezentując swój plan opowiedział się się za całkowitą likwidacją Fundusz Kościelnego.

Zgodnie z kalkulacją Rzeczpospoiltej Fundusz Kościelny w 2019r. kosztował nas 117 mln złotych. Pieniądze przeznaczane są na składki zdrowotne i społeczne części duchownych, konserwację obiektów kościelnych i sakralnych czy wspomagania kościelnej działalności charytatywnej.

W miejsce zlikwidowanego Funduszu Kościelnego miałaby wejść możliwość dobrowolnego odpisu podatkowego w wysokości 0,3% do 0,5% lub zwiększenie kwoty odliczenia podatku.

Państwo i Kościół na swoje miejsca. Debata publiczna online

Sponsorowane

Hołownia powołując się na słowa papieża Franciszka podkreślał, że państwo powinno być świeckie oraz niezwiązane Kościołem właśnie ze względu na finanse i wpływy. Wskazał też na “niepokojące zapętlenie” relacji na linii państwo-Kościół. Obecnie dochodzi do sytuacji, w których politycy wygłaszają mowy polityczne z ambon kościelnych a kapłani agitują politycznie swoich parafian.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Michał Czaroń

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Nie żyje mężczyzna, który zgwałcił amstaffa. Zatrzymano właściciela czworonoga

   Ceny mięsa i pieczywa pójdą mocno w górę!