w , ,

Ile w tym roku zapłacimy za karpia na Święta? Możemy się zdziwić

Polska zmaga się z najwyższą od 20 lat inflacją. Ma to swój wpływ na ceny podstawowych produktów. Wielu polaków martwi się, czy stać ich będzie na zorganizowanie świąt. Takie obawy są całkiem realne, bo drożeją produkty, tradycyjnie obecne na wigilijnych stołach. W tym także karp.

Sponsorowane

Karp na świątecznych stołach

Karp jest obowiązkowym elementem świątecznej kolacji. I choć jest szeroko sprzedawany w święta dopiero od 70 lat, to większość z nas, od karpia zaczyna układanie świątecznego menu.

Pomysł, aby to właśnie karp stał się symbolem polskich świąt, pojawił się w 1947 roku. Ówczesny wicepremier Hilary Minc zainicjował kampanie “Karp na każdym wigilijnym stole”. Wówczas była to jedyna ryba, która była na tyle dostępna i tania, że każdy mieszkaniec Polski mógł sobie na nią pozwolić. Nie trzeba dodawać, że kampania zakończyła się pełnym sukcesem.

Pixabay
Sponsorowane

Ile zapłacimy za karpia w tym roku?

O ile dotąd karpia można było nazwać tanią rybą, to inflacja zdecydowanie wpłynie na tegoroczne ceny tego świątecznego przysmaku. Jak szacuje Przemysław Urniaż – Dyrektor ds. infrastruktury i logistyki gospodarstwa Stawy Milickie SA.:

Generalnie na rynku cena karpia w tym roku jest o 25-30 proc. wyższa niż w poprzednim roku. Jego cena detaliczna, w różnych gospodarstwach, wynosi między 17 a 20 zł za kilogram. My obecnie mamy 18 zł, ale możliwe, że ulegnie ona zmianie. Cała branża spodziewa się, że przed świętami Bożego Narodzenia cena karpia wzrośnie.

Podwyżki wynikają z inflacji, ale też wzrostu cen innych produktów. O 50% zdrożało zboże, a o 100% nawóz. Spadła też produkcja ryby w hodowli. W niektórych przypadkach nawet o 30%.

Dotychczasowa produkcja zaspokajała świąteczne zapotrzebowanie, ale wszystkie gospodarstwa w Polsce zmagają się z efektami suszy atmosferycznej. Karp to ryba 3-letnia, tyle czasu trzeba, by dojrzała. W 2019 r. mieliśmy mało narybku, w kolejnym w efekcie mało kroczka – ryby dwuletniej. To przełożyło się na to, że obecnie jest mniej dorosłych ryb (handlowych) do odłowu. Niektórzy karpiarze mówią, że wyhodowali jeszcze mniej, niż zakładali, biorąc pod uwagę suszę – objaśnia Przemysław Urniaż.

Sponsorowane

Wikimedia

Jaki powinien być idealny karp?

Karp jest powszechnie hodowaną rybą i ma wiele wartości odżywczych. Jest bogatym źródłem witaminy B, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomagają pracę serca i mózgu. W mięsie tej ryby znajdziemy też żelazo, sód, fosfor i potas. Ponadto karp jest rybą ekologiczną. Hoduje się go tylko w naturalnych warunkach i karmi zbożem. Karp dorasta powoli. Potrzeba trzech lat, aby zyskał dorosłą postać. Waży wówczas od półtora do dwóch kilogramów.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Iza Sucha

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane

      19-latka poszła na Jarmark z koleżanką. Rano obudziła się z nietypowym ukłuciem

      Małgorzata Rozenek-Majdan o życiu łóżkowym z Radziem. Śmiałe wyznanie