w

Jesteś właścicielem psa lub nieruchomości? Słono za to zapłacisz!

Może nie wiedziałeś o tym, że minister finansów każdego roku ustala maksymalne stawki podatków od nieruchomości, psa, środków transportu czy też limity opłaty targowej. Jednak jest to tylko najwyższy próg, z kolei faktyczną wysokość daniny ustala każda gmina. Co zatem czeka nas w nadchodzącym, 2023 roku?

Sponsorowane

Okazuje się, że informacja finansowa dotycząca górnych granic stawek podatków i opłat lokalnych na rok 2023 pojawiła się już 1 sierpnia 2022. Zasady są jasne, należy podnieść opłaty o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze danego roku. Jeśli chodzi o ten rok, stawka poszła w górę o 11,8%, jest to całkiem sporo. Niestety, zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorcy muszą więc liczyć się z kolejnymi wydatkami. Nieco szerzej temat ten zgłębił Express Ilustrowany.

Pxhere

Przykładowo: w 2023 roku maksymalne stawki podatków od posiadania lokalu mieszkalnego wzrosną o 0,11 zł za 1 m2, a w przypadku lokali związanych z działalnością gospodarczą o 3,04 zł za 1 m2. Nowe stawki wyniosą odpowiednio 1 zł i 28,78 zł za 1m2 – zauważono.

Wyższe podatki od nieruchomości

Sponsorowane

Jeśli zaś chodzi o podwyższenie podatków od nieruchomości, postanowił wypowiedzieć się Piotr Juszczyk, czyli główny doradca podatkowy w infakt.pl: “Pamiętajmy, że obwieszczenie określa najwyższe możliwe do zastosowania stawki. Ostatecznie mogą być niższe, ponieważ decyzję o ich wysokości podejmują samorządy. Jednak obciążenia związane z posiadaniem lokalu w największych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy też Gdańsk, w roku 2022 były ustalone na najwyższym możliwym poziomie”.

Wikimedia

Trudno spodziewać się, że w 2023 roku będzie inaczej, zwłaszcza w kontekście przepisów Polskiego Ładu, który spowodował, że wpływy samorządów pochodzące z podatku dochodowego będą niższe – dodał doradca.

Okazuje się, że nie tylko właściciele nieruchomości wydadzą w nadchodzącym roku więcej na podatki. Mianowicie podwyżki czekają również właścicieli czworonożnych przyjaciół – psów. Podatek od tego zwierzęcia wzrośnie ze 135 na 150,91 zł.

Pexels

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Monika Koba

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Ogromna śnieżyca i siarczysty mróz. Zima zaskoczy nas już w ten weekend

   Krzysztof Jackowski o karierze Lewandowskiego. Koniec jest już bliski?