w ,

Ile miejsca przeznaczyć na okrągły stół z krzesłami? Sprawdzamy!

Trudno wyobrazić sobie kompletną aranżację kuchni bez stołu z krzesłami. Na rynku można znaleźć stoły z okrągłymi i prostokątnymi blatami. Twój wybór padł na wariant okrągły, ale masz obawy, czy na pewno taki mebel zmieści się w Twoim wnętrzu? Dowiedz się, ile wolnego miejsca trzeba przeznaczyć na okrągły stół z krzesłami!

Sponsorowane

Ile miejsca zajmuje okrągły stół z krzesłami?

Oczywiście nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ ilość zajmowanego miejsca będzie zależeć od rozmiaru wybranego stołu i gabarytów dosuniętych do niego krzeseł. Producenci mebli podają dokładne wymiary oferowanych wyrobów, więc na ogół nie musisz ich mierzyć samodzielnie w sklepie. Natomiast rozmiar stołu należy dopasować do liczby osób, które mają przy nim siedzieć.

Przyjmuje się, że blat o średnicy 100-110 cm zapewnia swobodę użytkowania 4 osobom dorosłym. Z kolei dla 6 osób wygodny będzie okrągły stół o średnicy około 130-140 cm, a dla 8 osób – blat o średnicy około 150 cm. Warto pamiętać, że krzesła przy okrągłych stołach zajmują nieco więcej miejsca niż przy prostokątnych, ponieważ rozlokowane są wokół mebla. Niektóre stoły mogą też mieć specyficzną konstrukcję nóg, która zwiększa ogólne wymiary mebla.

Wybierz i wymierz miejsce na stół z krzesłami

Sponsorowane

Od tego kroku warto rozpocząć poszukiwania stołu do kuchni. Wiadomo, że im większym metrażem dysponujesz, tym więcej miejsca może zająć u Ciebie stół z krzesłami. Lepiej dla komfortu gości, by odległości między nimi były większe. Okrągły, nowoczesny stół do jadalni warto ustawić w centrum pomieszczenia – nie pod ścianą. Dzięki temu korzystanie z blatu będzie możliwe z każdej strony. Takie ustawienie pozwoli także podkreślić urok strefy jadalnianej. Pamiętaj, żeby pozostawić co najmniej 90 cm wolnej przestrzeni wokół stołu. To podstawa swobodnego poruszania się po pomieszczeniu, wygodnego podawania potraw oraz komfortowego siedzenia i odsuwania krzeseł.

Masz miejsce na góra 4-osobowy stół, a potrzebujesz od czasu do czasu posadzić przy nim większą liczbę gości? Postaw na model z rozkładanym blatem! W sklepie internetowym i sklepach stacjonarnych Salonów Agata znajdziesz szeroki wybór okrągłych stołów rozkładanych i tradycyjnych.

O czym pamiętać, wybierając okrągły stół rozkładany?

Przede wszystkim sprawdź, czy korzystanie z funkcji rozkładania będzie w Twoim przypadku realnie możliwe. To ważne, jeśli zamierzasz rozkładać stół częściej niż 1-2 razy w roku. Upewnij się, że czynność ta nie będzie się wiązała z koniecznością przesuwania sprzętów AGD, sofy itd. Zwinięcie dywanu czy przestawienie lampy lub kilku kwiatków oczywiście nie stanowi większego problemu.

Przyjrzyj się również metodzie rozkładania. Zwiększenie wymiarów blatu często następuje poprzez dołożenie specjalnej wkładki. W zależności od wybranego modelu może być ona chowana pod blatem albo przechowywana osobno. W tym drugim przypadku złożony stół będzie lżejszy, przez co łatwiej go przesuwać.

Warto też przemyśleć dobór krzeseł – zwłaszcza gdy zależy Ci na spójnym stylowo komplecie. Do rozkładanych stołów wielu użytkowników rekomenduje krzesła, które można włożyć jedno w drugie. Takie są łatwiejsze w przechowywaniu.

Podsumowanie

Odpowiednio dobrany stół z krzesłami pozwoli Ci stworzyć wymarzoną strefę spożywania posiłków i spotkań z przyjaciółmi. Taką, która zagwarantuje każdemu wysoki komfort siedzenia, ale nie przytłoczy aranżacji ani nie utrudni poruszania się po pomieszczeniu. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, ile miejsca potrzebujesz na okrągły stół, ale jeśli ciągle wahasz się nad jego średnicą, rozważ zakup modelu rozkładanego.

Sponsorowane
Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!
 • Źródła:
 • agatameble.pl

Napisane przez Paweł Krawczyk

Lubi gotować, dobrze zjeść i pisać na citybuzz ;)

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane
   Treść 18+
   Kliknij by zobaczyć wpis

   Nie mogli się powstrzymać. Zrobili to w biały dzień na ławce. Wyciekło nagranie

   Najpierw Anastazja, a teraz dwóch 18-latków. Kolejna śmierć na greckiej wyspie