w

Dziewczynki w wieku 8-12 lat mają prasowane piersi. “Nie wolno nam zapłakać”

Niektóre afrykańskie rodziny po emigracji do Europy nie zmieniają swoich zwyczajów. Nawet tysiąc dziewczynek w Wielkiej Brytanii to ofiary prasowania piersi – dość powszechnej w Afryce praktyki, która ma opóźnić wzrost piersi i zapobiec nadużyciom seksualnym. Konsekwencje zdrowotne tego procederu mogą być straszne! Sprawę nagłaśnia BBC.

Sponsorowane

Ochrona przed napaścią seksualną

Matki dojrzewających dziewcząt obawiają się o ich bezpieczeństwo. Prasowanie piersi ma opóźnić ich wzrost, dzięki czemu nie będą przyciągać uwagi mężczyzn. Ma to chronić dorastające dziewczynki przed napaścią seksualną i gwałtem. To niestety dość częsty proceder w Afryce – zwłaszcza w Kamerunie, gdzie podobnych napaści jest wiele. Prasowanie piersi rozpoczyna się zwykle w wieku 8-12 lat i trwa przez długie miesiące.

Instagram

“Breast ironing” to proces niezwykle bolesny, którego konsekwencje zdrowotne mogą być naprawdę dramatyczne.

Sponsorowane

Ból nie mija z czasem. A ty nie masz prawa płakać. Jeśli będziesz, przyniesiesz hańbę swojej rodzinie, pokazując, że nie jesteś ‘dzielną dziewczynką’ – wyznaje jedna z ofiar tego zwyczaju, której zaczęto prasować piersi w wieku 10 lat

Dziś “Kinaya” ma własne córki i nie chce, by przechodziły przez to, co ona. Przeprowadziła się nawet daleko od rodziny, ponieważ jej matka sugerowała, by jej córce również zacząć prasować piersi.

Pxfuel

BBC nagłaśnia problem w Wielkiej Brytanii

Po przeprowadzce do Europy niektóre rodziny afrykańskie nadal praktykują okrutny zwyczaj prasowania piersi. Szacuje się, że około tysiąc dziewczynek doświadcza podobnej traumy. Piersi są prasowane na przykład gorącymi kamieniami, albo obwiązywane skórzanymi paskami by nie rosły. Konserwatywna, brytyjska posłanka, Nicky Morgan uważa, że to nie oznaka troski, lecz znęcania się. Sugeruje by nauczyciele zwracali baczną uwagę na uczennice pochodzące z Afryki i zgłaszali władzom, jeśli uznają, że dzieje się coś niepokojącego. Dziennikarze z BBC również nagłaśniają sprawę. To oni dotarli do jednej z kobiet, która doświadczyła tego procederu i zgodziła się o nim opowiedzieć.

Pxfuel

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Wojciech Bartman

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Babcia poszła odwiedzić córkę. Na miejscu znalazła ciałka 3 malutkich wnuków

   Wydano list gończy za 17-letnim Konradem K. Dopuścił się makabrycznego czynu