w

W wieku 6 lat mierzyła 180 cm. Dziś ma 26 lat i jest najwyższą kobietą świata

Czy wiesz, kim jest najwyższa kobieta świata? Mowa o Rumeysa Gelgi, do której obecnie należy ten tytuł. 26-latka pobiła kilka rekordów Guinnessa. Za pomocą mediów społecznościowych pokazuje zaciekawionym obserwatorom, jak na co dzień wygląda jej życie. Niestety ale wysoki wzrost spowodował pojawienie się licznych schorzeń.

Sponsorowane

Najwyższa kobieta świata – ile mierzy?

Rumeysa urodziła się 1 stycznia 1997 roku. Aktualnie ma 26 lat i mierzy dokładnie 215,16 cm. Już w wieku zaledwie 6 lat jej wzrost odbiegał od wzrostu rówieśników. Wyróżniała się na ich tle. Kobieta pochodząca z Turcji cierpi na bardzo rzadkie schorzenie. Powoduje ono nie tylko szybki wzrost, ale również szereg innych objawów.

Dzięki specjalistycznym badaniom udało się zdiagnozować u Gelgi Zespół Weavera. Choroba ta nie tylko powoduje przyspieszony wzrost, ale również malformacje kostne oraz dysmorfię ciała. To wszytsko powoduje, że 26-latka musi poruszać się przy pomocy chodzika, albo na wózku inwalidzkim. Mimo to stara się żyć normalnie. Za pomocą mediów społecznościowych pokazuje, jak wygląda jej codzienność.

Rumeysa Gelgi w Księdze Rekordów Guinnessa

Sponsorowane

Młodej kobiecie udało się pobić kilka rekordów Guinnessa. Nosi tytuł najwyższej kobiety świata, a także najdłuższych palców i największych rąk na świecie u żyjących osób. To jeszcze nie wszystko. Otrzymała również tytuł za najdłuższe plecy u żyjącej osoby. Pierwszy tytuł przypadł jej, kiedy miała 18 lat – mowa o najwyższej nastolatce na świecie.

W związku z nietypowym wzrostem kobieta ma często problem z czynnościami, które ludziom o przeciętnym wzroście zdają się być zwyczajne i normalne. Tak chociażby było w przypadku lotu samolotem. Pierwszą podniebną podróż Rumeysa odbyła we wrześniu 2022 roku. Lot udokumentowany został na fotografiach. Samolot startował ze Stambułu, a lądował w Kalifornii. Pokonanie trasy trwało łącznie 13 godzin, które wówczas 25-latka spędziła w pozycji leżącej. Leżała na dostosowanych do jej potrzeb noszach. By można było umieścić je w samolocie niezbędne okazało się wymontowanie sześciu zwykłych siedzisk.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Monika Koba

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Sponsorowane

    Rozczłonkowane ciało 21-latki leżało w kałuży krwi. Brakowało głowy…

    Dramatyczny wypadek busa z przedszkolakami. Jedno z dzieci wypadło przez szybę