w

Leśnicy alarmują! To nie żmija ani padalec! Bądź ostrożny, jeśli go spotkasz

Chodząc po lesie niezwykle ważne jest, aby uważnie patrzeć pod nogi. Dlaczego? Powodów jest kilka. Możesz napotkać nie tylko na rośliny, czy grzyby, ale również na dzikich mieszkańców tego terenu. W okresie letnim mowa szczególnie o wężach. Turysta z okolic Bydgoszczy natknął się właśnie na nietypowego gada, który wzbudził jego niepokój.

Sponsorowane

Lepiej patrzcie uważnie pod nogi

Okazuje się, że mężczyzna nie natknął się ani na żmiję, ani na zaskrońca – te dwa gatunki występują w Polsce najczęściej. Nadleśnictwo leśne Bydgoszczy wyjaśniło, jakie jeszcze gatunki można spotkać w zalesionych obszarach.

Chodząc po lesie i jego okolicach warto patrzeć pod nogi nie tylko w sezonie grzybowym.

Wąż, na którego natknął się mieszkaniec Bydgoszczy, jest widywany stosunkowo rzadko. Gadem tym jest gniewosz plamisty. Informację o spotkaniu przekazaliśmy naukowcom z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, zajmującym się właśnie gniewoszami.

Wikipedia
Sponsorowane

Czy gniewosz plamisty jest niebezpieczny?

Jest to miedzianka – gatunek niejadowitego węża, który należy do rodziny połozowatych. Można spotkać go w wielu państwach Europy, a także Azji zachodniej. Jest nieszkodliwy dla ludzi i często mylony ze żmiją zygzakowatą. W Polsce jest pod ochroną.

Wikipedia

Jak rozpoznać gniewosza plamistego? Otóż to drobnej budowy wąż, który osiąga około 70 cm długości, samice mogą być dłuższe o jakieś 20 cm. Kolor ciała jest rdzawobrązowy lub brązowy, a u samic przeważnie szary. Na głowie i częściowo na karku posiada plamę w kształcie serca lub podkowy, w kolorze ciemnobrązowym. Natomiast po bokach głowy, od strony nozdrzy przebiega ciemnobrązowy pasek. Na grzbiecie wzdłuż środkowej linii występują 2 lub 4 rzędy plam. Ułożone są na przemian wzdłuż lub wszerz. Od żmii odróżnia go okrągła źrenica oka, łagodnie zaokrąglony pysk, oraz głowa słabo odgraniczona od reszty ciała.

Wikipedia

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maks Kurcz

6 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Sponsorowane

    Julia Wieniawa pozuje przed obiektywem bez stanika! “Dziewczyno, jesteś boska!”

    Coś utknęło w uchu kobiety. Lekarz przecierał oczy ze zdumienia, gdy to wyciągnął