w ,

Klimatyzacja roznosi koronawirusa? Są takie podejrzenia!

Wiemy już, że koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, czyli patogeny zawarte w ślinie czy wydzielinie z nosa, które dostaną się do powietrza są dla nas zagrożeniem. Czy w takim wypadku klimatyzacja sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusów w powietrzu?

Sponsorowane

Klimatyzatory, które dokonują wymiany “starego” powietrza (czyli recyrkulują ciągle to samo powietrze) mogą wpływać na roznoszenie się patogenów. Zdaniem badaczy, nie dość, że klimiatyzacja zwiększa zasięg przenoszonych wirusów, dodatkowo może wprowadzać do obiegu te zarazki, które zdążyły osiąść na jakiejś powierzchni.

Przypadek z Korei Południowej

Po ostatnich wydarzeniach z Korei Południowej ta teoria wcale nie wydaje się przesadna. Jeden z pracowników tamtejszego call center, w ciągu 5 godzin mógł zarazić nawet 90 osób(!) a z tego co ustalono, osoba ta bezpośredni kontakt miała jedynie z 4 ludźmi. Do zakażenia doszło na tym samym piętrze a jego cechą wspólną było chłodzenie przy użyciu klimatyzatora…

Czy da się coś zrobić?

Sponsorowane

Mimo, iż używanie klimatyzatorów wydaje się być ryzykowne w dobie pandemii koronawirusa, to takich urządzeń nie wymienia się na klimatyzatory, które wprowadzają tylko powietrze świeże. Chodzi oczywiście o koszty. Nie zmienia to jednak faktu, że w niektórych miejscowościach w Wielkiej Brytanii zabrania się uruchamiania klimatyzatorów, które recyrkulują powietrze. Czy czeka nas to w Polsce?

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Paweł Krawczyk

Lubi gotować, dobrze zjeść i pisać na citybuzz ;)

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Napis na grobie wywołał burzę w Internecie: “Na ch** się patrzysz…”

   Pierwszy w Polsce “datkomat” pozwala wpłacić ofiarę na kościół bez gotówki. Zbliżasz kartę i gotowe