w

Składane smartfony znowu na topie. Czy warto się nimi zainteresować?

Składany smartfon można uznać za designerski eksperyment albo próbę wypromowania się przez producentów za wszelką cenę. Jest to jednak spłycanie tematu i ucieczka od najważniejszego pytania – czy tego typu budowa smartfona ma sens? A jeśli tak, to czy warto rozważyć jego zakup i co mówią dane dotyczące sprzedaży? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.

Sponsorowane

Sezonowy trend czy długofalowy wzrost zainteresowania?

Pojawienie się na rynku takich modeli jak Motorola Razr i Samsung Galaxy Z Fold wywołało niemałe zamieszanie. Składane telefony do tej pory kojarzyły się z początkiem XXI wieku i kilkoma naprawdę popularnymi modelami Motoroli, tymczasem na początku lat 20. okazało się, że „klapka” ma rację bytu także w nowoczesnych smartfonach.

Zgodnie z danymi IDT (International Data Corporation), w 2020 roku składane smartfony kupiło 1,9 mln użytkowników, podczas w 2021 roku nabyło je aż 7,1 mln użytkowników. Wzrost o ponad 264,3% nie jest przypadkiem, a już teraz można spodziewać się dalszego rozwoju tej niszy. Dość powiedzieć, że w grze są nie tylko takie marki jak Samsung czy Motorola, ale również Xiaomi czy OPPO.

Popularne smartfony z klapką

Sponsorowane

Jakie składane smartfony cieszą się zainteresowaniem polskich użytkowników w 2022 roku? Oto najpopularniejsze modele z klapką:

  • Motorola Razr,
  • Samsung Galaxy Z Flip,
  • Samsung Gaxy Z Fold,
  • Huawei Mate Xs,
  • Huawei P50 Pocket.

Sprawdź na stronie https://komorkomat.pl/abonament/, które telefony są oferowane przez polskich operatorów w ramach atrakcyjnych abonamentów.

Składane smartfony – najważniejsza charakterystyka

Wiesz już, że rynek składanych smartfonów jest na fali wznoszącej, znasz też najbardziej znane przykłady tych urządzeń. Pora zatem omówić sprawy technologiczne i użytkowe. Telefony z klapką od zawsze kojarzyły się z kompaktowymi wymiarami i wygodą. Aby odebrać połączenie, wystarczył jeden, charakterystyczny gest – tak samo zatrzaśnięcie klapki oznaczało koniec rozmowy. Po kilkunastu latach przerwy projektanci smartfonów postanowili wrócić do stylistyki, która zdawała się nie mieć przyszłości w świecie smartfonów zdefiniowanym przez design Apple i rywalizację pozostałych producentów.

Składany smartfon jest kompaktowy, a to oznacza odejście od mody na stopniowe powiększanie smartfonów w taki sposób, żeby przestały mieścić się w kieszeniach spodni. Telefony w rodzaju Z Flip czy Razr są stylowe, wyróżniają się pod względem designu i mają prawo po prostu się podobać. A co kryje się w środku?

Motorola Razr 2019 jest wyposażona w ekran P-OLED 16 mln kolorów i baterię 2510 mAh z TurboPower. Płynne działanie zapewnia 6 GB RAM-u i procesor Qualcomm Snapdragon 710. Nieco nowszy Samsung Galaxy Z Flip z ekranem Dynamic AMOLED został wyposażony w dodatkową ochronę wyświetlacza Corning Gorilla Glass. Bateria jest mocniejsza (3300 mAh), pamięć wewnętrzna również (8 GB). Nieco wyższe osiągi zapewnia procesor Qualcomm Snapdragon 855+.

Składany smartfon – czy warto?

Sponsorowane

Największym minusem składanych smartfonów jest ich cena, aktualnie należą bowiem wyłącznie do segmentu premium. W przedziale cenowym 4500-8000 zł można znaleźć technologicznie lepsze, „bezklapkowe” smartfony. Rzecz jasna, trudno podważać ich oryginalny design czy praktyczny charakter. Ważne zatem, aby śledzić rynek. Zapewne kwestią czasu jest to, aby składane smartfony pojawiły się w segmencie  smartfonowych „średniaków”, w niższej cenie i z konkurencyjnymi parametrami.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Michał Czaroń

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane

      Wiadomość z ostatniej chwili! Białoruś wkroczyła do Ukrainy!

      Mowa ciała Wołodymyra Zełenskiego jest jednoznaczna. Ekspert nie ma wątpliwości!