w

Świat skoków narciarskich pogrążony w żałobie. Ogromna strata

Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Nie żyje Janez Gorisek, były skoczek, a także konstruktor odpowiedzialny za projekty dwóch największych obiektów sportowych na świecie dla skoczków narciarskich – w Planicy i w Vikersund. Pochodzący ze Słowenii mężczyzna miał 89 lat.

Sponsorowane

Kim był Janez Gorisek?

W młodości Janez był skoczkiem narciarskim. Właśnie tak rozpoczęła się jego przygoda z tym sportem. Reprezentował Jugosławię na igrzyskach w 1956 roku. Dwukrotnie udało mu się zdobyć tytuł akademickiego mistrza świata. Było to w latach 1953 i 1957. Kiedy zakończył karierę jako zawodnik, otwarły się przed nim inne drzwi. Został projektantem skoczni narciarskich. Odniósł zdecydowany sukces w tym zawodzie.

Janez Gorisek uważany jest za “ojca” skoczni mamucich. W roku 1968 z bratem u boku, Vladem, zaprojektował otwartą rok później Letalnicę, potocznie nazywaną Planicą. W kolejnych latach odpowiadał za przebudowy tej właśnie skoczni. Dokładniej było to w roku 1994 i w 2003. W pracy nad projektami pomagał mu również syn, Sebastjan. Jak widać miłość do projektowania skoczni jest u nich rodzinna.

Sponsorowane

Kolejnym ogromnym sukces Gorisek osiągnął w 2010 roku. Wówczas powstała klejna budowa, Vikersundbakken – obecnie największa na świecie skocznia. Jednak to nie koniec jego dorobku. Mianowicie Słoweniec pracował też przy „mamucie” w Kulm i Oberstdorfie (Heini-Klopfer-Skiflugschanze). Co więcej, umiejętności i wiedza Goriska były wykorzystywane nie tylko przy skoczniach: pomagał także przy projektowaniu lotniska w Vikersund.

Nie żyje Janez Gorisek

Poza projektowaniem mężczyzna sprawował również funkcje techniczne w trakcie zawodów międzynarodowych. Był dyrektorem konkursów olimpijskich skoczków narciarskich w 1984 roku.

Słoweńska społeczność jest poruszona śmiercią swojego rodaka, który na stałe wpisał się do historii skoków i lotów narciarskich. Okazuje się, że pamięć o Janezie zostanie uczczona w czasie zawodów w Planicy, które mają odbyć się już za kilka dni. Start przewidziany jest na 30 marca, z kolei zakończenie na 1 kwietnia.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Nadia Nowak

54 komentarzy