w

Duże zmiany w dodatku węglowym. Mało komu wyjdą na korzyść

Rząd wprowadził dodatek osłonowy w kwocie 3000 złotych dla osób i rodzin, które ogrzewają dom paliwem stałym. Jednak wprowadzono pewne zmiany w dodatku węglowym w związku z licznymi wątpliwościami Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Opublikowało poradnik dla samorządów, jak prawidłowo wypłacać dodatek węglowy. Chodzi głównie o kontrowersje wokół interpretacji pojęcia gospodarstwa domowego.

Sponsorowane

Poradnik ma zapobiec wyłudzeniom

Oficjalnie chodzi o spójną interpretację zapisu o gospodarstwach domowych, a nieoficjalnie o zatrzymanie prób wyłudzenia pieniędzy. Ustawa mówi o dodatku dla gospodarstwa domowego, a nie bezpośrednio na źródło ogrzewania. Szybko pojawiły się poszczególne wnioski od osób wspólnie zamieszkujących w lokalu, w których to deklarują prowadzenie odrębnego gospodarstwa domowego. Osoby rozpatrujące wnioski miały również wątpliwości co do osób i rodzin wspólnie zamieszkujących jeden budynek, mające wspólny piec, ale składające osobne deklaracje. Wiele osób mających kilka nieruchomości składało wnioski węglowe na wszystkie z osobna. Poradnik powstał, aby rozwiać podobne wątpliwości.

Najważniejsze zmiany i zapisy w dodatku węglowym

Dodatek węglowy przysługuje gospodarstwom domowym, w których używa się paliw stałych w celu ogrzania nieruchomości. Nie ma on progów dochodowych, a jedynym warunkiem jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Sponsorowane

Wnioskodawca składa oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań. Gospodarstwo domowe to osobo fizyczna, samotnie zamieszkującą i gospodarująca (gospodarstwo domowe jednoosobowe) lub osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione, lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Według poradnika nie da uznać, że w jednym lokalu mieszkalnym (bądź budynku jednorodzinnym) prowadzonych jest kilka jednoosobowych gospodarstw domowych. Zapisy wskazują, że rozdzielność majątkowa również nie jest podstawą do uznania odrębności prowadzenia gospodarstwa domowego, a tym samym możliwości złożenia osobnych wniosków. Tym samym jedna osoba nawet posiadająca kilka lokali, które są ogrzewane przez ten sam piec, może złożyć tylko jeden wniosek.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Monika Koba

52 komentarzy

  1. A jeśli w domu mieszka dwie rodziny mają wspólny piec to na zimę pokrywają wspólnie koszty opału.To dotację dostanie tylko jedna rodzina a druga nie bo ten dam adres?

  2. Węgiel węglowi nie równy. Nikt nie wie jak to się spala w piecu. Polski węgiel z Piasta spalał się dobrze. Ten z zagranicy nikt nie wie jak się pali. Włożysz węgiel a czy się spali na popiół czy zostanie kamień tego nikt nie wie. Płacisz i kupujesz w ciemno.

  3. Każą wymieniać piece na gazowe bo ekologia A teraz będzie można palić wszystkim i jeszcze dopłata na węgiel 3000 zł. Pierdolony rząd ma nas wszystkich w dupie robią z nami co chcą .Ciemnogród dostanie 13/14 500plus i głosują na tych debil ale nie widzą tego że WSZYSTKO poszło tak w górę że oddają tą jałmużnę 10 krotnie .Dlaczego nie ma dopłat do gazu po 3 tysiące bo gazu nie ma A węgiel jest tylko go nie sprzedają podnoszą sztucznie cenę i się śmieją z nas tak samo było z cukrem wyjechali cenę i na głośnili że cukru nie będzie to ciemnogród się rzucił do sklepów A.po tygodniu wszystko wróciło do normy zaczniecie ludzie MYŚLEĆ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Sponsorowane

    Jackowski wpadł w trans. To jego najstraszniejsza wizja dotychczas!

    Treść 18+
    Kliknij by zobaczyć wpis

    17-latek szedł wzdłuż torów, gdy uderzył go pociąg. Drastyczna relacja na Instagramie