w ,

“Zero tolerancji” dla braku maseczek. Policja już nie będzie upominać

Koniec z taryfą ulgową i upominaniem lekceważących obostrzenia. Minister Zdrowia wraz z Komendantem Głównym Policji ogłosili politykę “zero tolerancji”. Pojawią się wysokie mandaty i surowe egzekwowanie przepisów.

Sponsorowane

Wprowadzamy politykę “zero tolerancji” dla nieprzestrzegania obostrzeń. (…). Bez maseczki – tam gdzie to jest konieczne – może być tylko osoba posiadająca odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający brak możliwości jej noszenia. (…) Mimo tego, że od dłuższego czasu staramy się przekonywać wszystkich, jak ważne jest stosowanie maseczek, przestrzeganie obostrzeń, dystansu, to niestety, nie zawsze są one przestrzegane.

– na wtorkowej konferencji mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Polityka “zero tolerancji”

Minister zdrowia powiedział, że pracownicy policji i ministerstwa zdrowia pracowali w ostatnich dniach nad wypracowaniem łatwiej egzekwowalnej formuły obostrzeń.

Bez maseczki – tam gdzie to jest konieczne – może być tylko osoba posiadająca odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający brak możliwości noszenia maseczki. Każda osoba bez maseczki, która nie będzie posiadała dokumentu, będzie z całą surowością karana. (…) Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie wymogu odległości od poszczególnych zgromadzeń co najmniej 100 metrów. Do tej pory mieliśmy do czynienia z taką praktyką, że te zgromadzenia były zgłaszane praktycznie w jednym miejscu. (…) Wprowadzamy także zakaz udostępniania lokali do imprez i potańcówek. Część lokali, które nie mają w swojej działalności gospodarczej robienia imprez, udostępniało swoją przestrzeń w tym celu. (…) Każda impreza odbywająca się “przy okazji” będzie naruszeniem przepisów rozporządzenia.

– kontynuował minister zdrowia.
Sponsorowane

Alerty RCB

Chcemy wykorzystać system alertów, czyli SMS-ów rozsyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do tego, żeby informować mieszkańców o wprowadzeniu konkretnej strefy.

– dodał szef resortu.

Minister zdrowia podkreślił, że każdego dnia monitorują poziom zachorowań w polskich powiatach. Ogłaszanie stref z zasady odbywa się w czwartki a ich obowiązywanie zaczyna się od sobót aby mieszkańcy mieli czas na przygotowanie się do zaostrzonych obostrzeń.

Nowe obostrzenia

Podczas wtorkowej konferencji Niedzielski powiedział o nowych obostrzeniach nie tylko w strefach wydzielonych ale również dotyczących całej Polski w związku ze zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych.

Strefa czerwona

 • lokale gastronomiczne mogą operować tylko do godz. 22.
 • maksymalna liczba uczestników imprez okolicznościowych: 50 osób
Sponsorowane

Strefa żółta

 • maseczki obowiązywać będą również w wolnej przestrzeni
 • maksymalna liczba uczestników imprez okolicznościowych: 75 osób

Strefa zielona

 • maksymalna liczba uczestników imprez okolicznościowych: 100 osób

Obostrzenia ogólnopolskie

Niedzielski przypomniał o przepisach obowiązujących na cmentarzach.

W tej chwili, jeśli państwo przeanalizujecie bieżące przepisy, dotyczące obostrzeń w tym zakresie, to na cmentarzu jest obowiązek noszenia maseczki i on jest niezależny od strefy. (…) Myślę, że szczególnie w kontekście nadciągających świąt 1 listopada, będziemy zwracali szczególną uwagę z jednej strony na popularyzację tej informacji, ale z drugiej strony też na ten temat rozmawialiśmy z komendantem (głównym policji) i to będzie też przedmiotem zainteresowania policji.

Do nowych zasad trzeba będzie stosować się od najbliższej soboty, 10.10.2020r.

Koniec proszenia i upominania. Będą kary

Będziemy bardzo rygorystycznie jako funkcjonariusze polskiej policji podchodzić do obowiązku zasłaniania ust i nosa. (…) Dziś wydałem komendantom wojewódzkim policji rekomendację, by karać, a nie tylko pouczać osoby niestosujące się do tego obowiązku.

– zaznaczył Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Szymczyk przytoczył statystyki naruszeń obowiązku zakrywania ust i nosa z ostatniej doby. Odnotowano 2150 naruszeń, ale wystawiono zaledwie 100 mandatów i około 50 wniosków o ukaranie.

A więc blisko 2 tys. przypadków to były tylko pouczenia. Nie przynosi to pożądanego efektu, bo od początku naszych działań 165 tys. przypadków przestrzegania przepisu zobowiązującego nas do zakrywania ust i nosa zostało złamanych.

– kontynuuje Komendant Główny Policji

Mandaty za naruszenia związane z obowiązkiem zakrywania ust i nosa pozostają na niezmienionym poziomie. Policjant ma możliwość ukarania osoby nieprzestrzegającej obostrzeń mandatem w wysokości do 500zł. Trwają jednak prace nad zwiększeniem kwot mandatów.

W przypadku odmowy przyjęcia takiego mandatu, chcielibyśmy wprowadzić każdorazowo taki mechanizm, że będzie kierowany wniosek o ukaranie do sądu i dodatkowo wniosek o wdrożenie postępowania administracyjnego do inspekcji sanitarnej, aby te dolegliwości były naprawdę odczuwalne.

– powiedział komendant.
Sponsorowane
Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maks Kurcz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   “Matka roku” przez swoją nieuwagę prawie straciła dziecko. Naprawdę niewiele brakło…

   Tragiczny wypadek polskiego busa w Niemczech. Nie żyje pięcioro Polaków