w ,

Zakaz palenia na balkonach i tarasach? Czy Polska wprowadzi takie prawo?

Od 1 stycznia 2021 roku zakaz palenia papierosów na prywatnych balkonach, tarasach czy loggiach obowiązuje na Litwie (o ile choć jeden sąsiad nie wyraża na to zgody). Czy taki pomysł powinien znaleźć zastosowanie również w Polsce?

Sponsorowane

Balkony i tarasy to nie jedyne miejsca, które spotkały się z ograniczeniami w kwestii palenia papierosów. Zgodnie z ustanowionym na Litwie prawem palić nie można również podczas zawodów sportowych i imprez plenerowych. Zakaz obowiązuje również na terenie przystanków komunikacji miejskiej, na placach zabaw czy na zewnątrz lokali gastronomicznych.

Sjale / Getty Images

Co prawda, projekt zakazu palenia był tam rozpatrywany już od 2014 roku, jednak za każdym razem był odrzucany. Upór zwolenników sprawił jednak, że prawo weszło w życie. Argumentacja osób, które popierają taki zakaz, opiera się głównie na narażaniu ludzi na bierne palenie.

Mandaty, które mogą zostać wystawione za nieprzestrzeganie nowego prawa wyniosą od 30 do 60 euro. Jednak obywatele Litwy zastanawiają się czy nowe prawo będzie w ogóle respektowane, ponieważ zgłoszenia będą się sprowadzać głównie do donoszenia na sąsiadów…

Sponsorowane

Zakaz palenia na polskich balkonach?

Ogłoszenie wprowadzenia nowego prawa na Litwie sprawiło, że również w Polsce zaczęto się nad tym zastanawiać. O możliwość takiego rozwiązania w Polsce zapytała radna z Warszawy, Renata Niewitecka.

Jak się domyślacie – są głosy za i przeciw. Jedni piszą, że marzą “o letnim wieczorze na balkonie , bez smrodu papierosowego”, inni sprowadzają problem do absurdu:

Jeżeli jest zakaz palenia na balkonach to niech będzie zakaz smażenia. Cały blok nie musi czuć smażonych schabowych.

– pisze jedna z komentujących

A jakie jest Twoje zdanie na temat zakazu?

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Iza Sucha

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Posłanka Marcelina Zawisza podczas wystąpienia na komisji zdrowia karmiła synka piersią

   Szczepionka mRNA – czy są naukowe podstawy do obaw?