w

Nazwał prezydenta, Andrzeja Dudę “debilem”. Właśnie zapadł niewiarygodny wyrok!

Instagram

Jakuba Żulczyk to pisarz, o którym w 2020 roku usłyszała cała Polska. Mianowicie mężczyzna na forum nazwał prezydenta, Andrzeja Dudę “debilem”. Dopiero teraz zapadł wyrok w tej sprawie. Otóż prokuratura domagała się publicznych przeprosin na Facebooku, a także pięciu miesięcy ograniczenia wolności w postaci prac społecznych. Jednak są zadecydował inaczej.

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo
Twitter

Wyrok w sprawie Jakuba Żulczyka

Sprawę prowadził Sąd Okręgowy w Warszawie. Po upływie miesięcy umorzył on postępowanie w sprawie Jakuba Żulczyka, oskarżonego o znieważenie prezydenta Polski, Andrzeja Dudę. Mężczyzna w listopadzie 2020 roku zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym w kontekście wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, nazwał naszego prezydenta “debilem”.

Wówczas, kiedy to władze nad USA przejął Joe Biden, Andrzej Duda nawet mu nie pogratulował. Prezydent Polski napisał tylko:

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

W oczekiwaniu na nominację Kolegium Elektorów Polska jest zdeterminowana, by utrzymać wysoki poziom i jakość partnerstwa strategicznego z USA.

To właśnie te słowa skomentował Jakub Żulczyk:

Nigdy nie słyszałem, aby w amerykańskim procesie wyborczym było coś takiego, jak “nominacja przez Kolegium Elektorskie”. Biden wygrał wybory. Joe Biden jest 46 prezydentem USA. Andrzej Duda jest debilem.

Twitter

Postępowanie w sprawie zniesławienia

Osoba prywatna złożyła zawiadomienie w sprawie. Wtedy też rozpoczęło się śledztwo. Akt oskarżenia wpłynął do warszawskiego Sądu Okręgowego jeszcze pod koniec maja 2021 roku. Pisarzowi zarzucono przestępstwo z art. 135 par. 2 Kodeksu karnego, za które przewidziana jest kara do 3 lat więzienia.

Proces rozpoczął się jednak jesienią, a dokładniej w listopadzie. Odbyły się dwie rozprawy, po których sprawę umożono. Jakub Żulczyk nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Tłumaczył, że wpis miał być wyrazem krytyki dla prezydenta Andrzeja Dudy. A także zmartwieniem w stosunku do poczynań prezydenta, które narażały na szwank “międzynarodową reputację Polski”. Obrona mężczyzny wniosła o uniewinnienie.

Twitter
Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Dzisiaj, 10 stycznia 2022 roku Sąd Okręgowy w Warszawie podjął decyzję. Sprawę prowadził sędzia Tomasz Grochowicz. Uznał, że oskarżony swoim zachowaniem nie popełnił przestępstwa.

Nie stanowi bowiem przestępstwa czyn, którego społeczna szkodliwość jest znikoma

Podkreślił, że obelżywego słowa, którym Żulczyk zakończył wpis, nie można też potraktować w oderwaniu od całego wpisu.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Olek Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szczere i przykre wyznanie Asi z Chłopaków do wzięcia. “Kazali mi to powiedzieć”

Nie żyje współtwórca legendarnego festiwalu Woodstock. Wszyscy w żałobie