w ,

Władze Norwegii odradzają szczepienie osób starszych i schorowanych

W Norwegii zarejestrowano śmierć 29 osób w wieku 75-80 lat. Wszystkie osoby przyjęły szczepionkę Pfizera przeciwko koronawirusowi i cierpiały na schorzenia nie związane z COVID-19. Władze postanowiły odradzać stosowanie tej szczepionki u ludzi starszych i schorowanych.

Sponsorowane

Jak podaje Bloomberg, Norweska Agencja Leków przebadała 13 zgonów i posiada wiedzę o kolejnych 16 przypadkach, które łączą podobne okoliczności. Wszystkie zgony nastąpiły po szczepieniu preparatem od Pfizera i dotyczyły osób starszych, które cierpiały na poważne schorzenia. Oprócz zgonów zaobserwowano również skutki uboczne: nudności, wymioty, gorączkę czy reakcje alergiczne.

W wyniku tych wydarzeń i analizy przypadków norweskie władze zalecają aby przeciwko COVID-19 nie szczepić osób starszych ze współistniejącymi schorzeniami. Jak ocenił Norweski Instytut Zdrowia Publicznego, nawet pozornie łagodne skutki uboczne szczepienia mogą mieć ogromne konsekwencje. Dodatkowo instytut zwraca uwagę na małe korzyści ze szczepionki dla osób w podeszłym wieku:

Dla tych, którym przewiduje się niezbyt długi okres życia, korzyści ze szczepionki mogą być marginalne lub nieistotne.

– ocenia Norweski Instytut Zdrowia Publicznego
Immortal shots
Sponsorowane

Zgony, które nastąpiły w Norwegii stały się obiektem badań u producenta szczepionki – Pfizera i BioNTech. Jednak jak napisał Pfizer w specjalnym oświadczeniu: „liczba dotychczasowych incydentów nie jest niepokojąca i zgodna z oczekiwaniami”. Zgony odnotowane w Norwegii nie są odosobnione. Zgłoszenia o podobnych sytuacjach docierają również z Izraela.

W USA władze zgłosiły 21 przypadków ciężkich reakcji alergicznych w dniach 14-23 grudnia po podaniu około 1,9 miliona początkowych dawek szczepionki opracowanej przez Pfizer i BioNTech. Oznacza to, że na milion szczepień, 11 przypadków boryka się z ciężką reakcją na podany preparat.

Pierwszy europejski raport dotyczący bezpieczeństwa wprowadzonych szczepionek ma zostać opublikowany pod koniec stycznia. Będzie zawierał dane zebrane z różnych państw i pozwoli ustalić rzeczywistą skuteczność i poziom skutków ubocznych.

Emer Cooke, nowy szef Europejskiej Agencji Leków, powiedział, że śledzenie bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek przeciwko COVID-19, zwłaszcza tych, które opierają się na nowych technologiach, takich jak mRNA, jest jednym z największych wyzwań po wprowadzeniu preparatów do powszechnego stosowania.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Darek Kud

Student, pasjonat fotografii i mieszkaniec Rzeszowa od kiedy pamięta ;) Interesuje się życiem miasta a szczególnie jego rozwojem i inwestycjami.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Dramatyczny apel Mariusza Czajki. Zadłużony aktor nie ma środków na pogrzeb matki

   “J***ny COVID!” Tak wyglądałaby bajka o Czerwonym Kapturku podczas pandemii koronawirusa