Wieczorny koncert “Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” to tradycyjne wydarzenie, którego organizatorem jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Warszawiacy śpiewając np: “Warszawo, moja Warszawo”, “Siekiera, motyka”, “Sanitariuszka Małgorzatka” czy “Hej chłopcy, bagnet na broń”, czczą pamięć o powstańcach. Jednak tegoroczny koncert był inny niż wszystkie…
Przez pandemię koronawirusa na sali znajdowało się znacznie mniej widzów, niż bywało to w poprzednich latach. Warszawiacy zebrali się mimo to na Placu Wolności i wspólnie śpiewali piosenki powstańcze. Osoby, które na Placu Wolności ani w Muzeum Powstania Warszawskiego nie mogli się znaleźć, wydarzenie to śledzili w telewizji, a tam serca wszystkich skradła tłumaczka języka migowego.
Pani od języka migowego wymiata. Ona jest cudowna.
— ALDO 🇵🇱 (@DariuszSmo) August 1, 2020
Normalnie chce się śpiewać razem z nimi.
Cześć i Chwała Bohaterom!!! #PowstanieWarszawskie44 pic.twitter.com/ez6Wgz8bEG
Ależ pięknie miga ta Pani 👍#niezakazanepiosenki #PowstanieWarszawskie44 #1sierpnia pic.twitter.com/lT5UsxK3TS
— MartynaBP #MuremZaPolskimMundurem (@bp_martyna) August 1, 2020
Ta Pani od języka migowego jest kapitalna. Umie przekazać nawet emocje. Majstersztyk. https://t.co/gCP6HOkEXp
— Wiktor Kos /4/ (@WitkorK) August 1, 2020
Tłumaczka sprawiła, że fragmenty koncertu zaczęły podbijać sieć. Mimo pandemii koronawirusa, dzięki wspaniałej pracy kobiety, piosenki były śpiewane (a na pewno słuchane) przez o wiele większą publikę niż bywało to do tej pory. Porywające gesty, mimika oraz emocje w przekładzie Małgorzaty Limanówki – czyli tłumaczki języka migowego sprawiły, że aż chciało się śpiewać razem z wykonawcami. Jej pracę docenili również politycy:
Pani tłumacz języka migowego jest naprawdę genialna.🇵🇱
— Michał Wójcik🇵🇱 (@mwojcik_) August 1, 2020
Podczas wydarzenia w Muzeum Powstania Warszawskiego obecni byli m.in. prezydent Andrzej Duda, wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, a także liczne grono powstańców warszawskich.
Gdzie obejrzeć “(nie)zakazane piosenki”?
Wydarzenie było transmitowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku. Obejrzysz je poniżej: