w

Od kwietnia ruszają nowe kontrole. Masz obowiązek posiadania tego dokumentu

Kontrole energetyczne trwają od 1 stycznia bieżącego roku. Okazuje się, że w kwietniu czekają nas małe zmiany. Mianowicie kontrolerzy będą upoważnieni do sprawdzania, czy posiadamy świadectwo energetyczne. Co to za dokument? Gdzie można do wyrobić? Ile kosztuje uzyskanie takiego certyfikatu?

Sponsorowane

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii.

Okazuje się, że obowiązek posiadania świadectwa to skutek nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej budynków. Ustawa wejdzie w życie już niedługo, bo 28 kwietnia 2023 roku. Od tego dnia można spodziewać się kontroli.

Jak będą wyglądały kontrole?

Sponsorowane

Otóż kontrola będzie polegała przede wszystkim na sprawdzeniu stanu technicznego systemu ogrzewania. Jeśli zaś chodzi o świadectwo energetyczne, będzie ono miała dwie formy. Pierwsza z nich to papierowa, opatrzona numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz podpisem osobistym osoby uprawnionej. Z kolei druga to elektroniczna, opatrzona numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby uprawnionej.

Fakt przekazania świadectwa zostanie odnotowany w akcie notarialnym, natomiast w przypadku braku jego przekazania – notariusz pouczy zobowiązanego do przekazania świadectwa o karze grzywny za niewywiązanie się z tego obowiązku. Koszt wydania certyfikatu to około 150-200 zł w przypadku mieszkania. Jeśli chodzi o dom jednorodzinny cena wzrasta, to około 300-500 zł.

Kolejną ważną informacją jest fakt, że świadectwo charakterystyki energetycznej ma swój okres ważności – 10 lat od dnia jego sporządzenia.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Diana Mołek

Pasjonatka podróżowania, nałogowa internautka i zakochana w kotach

414 komentarze

  1. Czyli potencjalnie każdy z nas jest na liście rządu do skubania, tak czy inaczej dobra zmiana w tym jest całkiem dobra.
    Moze czas na przemyślenia co do niektórych wyborów

  2. Świń przy korycie co raz więcej, więc kasę trzeba komos zabrać, że by nieroby i darmozjady mieli, ja czekam na te kontrolę, widy na ostrzone. Czerpią korzyści z naszego strachu.

  3. Do mojego własnego domu ? Za który ją płacę podatki ,obca osoba wejdzie? O NIE !!! proszę nakaz prokuratura i policja i wtedy możemy ewentualnie porozmawiać !!!

  4. Może będą sprawdzać, jak grzeje ten gruz budowlany i kamienie, które nam sprowadzili jako węgiel. Druga sprawa, to z pisem już nadszedł czas pożegnania, bo babcia mówiła, że więcej wolności było za okupacji, niż teraz. Teraz, to tylko mandaty i kary w Polsce tłumacząc się, że to UE nakazuje. Bzdura.

  5. Czego to oni jeszcze nie wymyśla żeby zedrzeć kasę z człowieka, jeśli My się tak będziemy poddawać to wydoją Nas do zera i jeszcze skóre z Nas zedrą!! Chory kraj.

  6. Co do obowiązku posiadania świadectwa ze strony gov.pl

    Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje, że obowiązek nie będzie dotyczył właścicieli istniejących budynków lub lokali, którzy wykorzystują je na własny użytek. Sporządzić je należy dopiero wtedy, gdy lokal będzie przedmiotem sprzedaży lub najmu.

    Kiedy wymagane jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

    1. Świadectwo trzeba przekazać nabywcy lub najemcy w momencie gdy budynek, część budynku lub lokal będzie:

    zbywany na podstawie umowy sprzedaży,
    zbywany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
    wynajęty.
    Oznacza to, że świadectwo sporządza się w celu przekazania go najemcy lub kupującemu, a więc przy okazji najmu lub sprzedaży budynku lub części budynku (obowiązek ten funkcjonuje w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków od 2015 r., wcześniej (od 2009 r.) obowiązek ten funkcjonował w ustawie Prawo budowlane).

    2. Świadectwo należy również sporządzić i zamieścić w widocznym miejscu dla budynków:

    o powierzchni użytkowej powyżej 250 m2 zajmowanych przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej i w których dokonywana jest obsługa interesantów,
    o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 m2, w którym są świadczone usługi dla ludności.
    3. Inwestor będzie zobowiązany załączyć świadectwo charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie (obowiązek wchodzi w życie z dniem 28 kwietnia 2023 r.). Z obowiązku tego wyłączone są domy do 70 m2 zabudowy do własnych celów mieszkaniowych.

  7. Ja znam ten bajer. Chcą mieć nadwyżke pieniędzy, więc my będziemy płacić więcej, a reszty nie będziemy dostawać.
    Tak miała moja matka. Miała kilka tysięcy nadsetek, ale firma nie chciała tego wypłacić.

    • Marian Binger prosze pana ktoś ten rząd wybrał😡, 13 i 14 emerytura to raczej jest wypracowana przez emerytów i to żadna łaska że rząd ją daje a 500 plus jedni na to uczciwie pracują gdyż płacą podatki a inni no cóż, w tym kraju nigdy juz nie bedzie dobrze z tym co jest

    • Seweryn Kicinski proszę Pana, każdy z czegoś w tym kraju korzysta. Emeryci dostają 13-tki, 14-tki darmowe leki itd, rodzice 500+, studenci jak pracują to ich wypłata brutto=netto, są dopłaty do węgla, kredytów, Ukraińcy żądają tez u nas żyją za pół darmo. Proszę o wszystkich pamiętać a nie tylko czepiać się rodzin z dziećmi

    • Teresa Lehner Proszę poczytać o tym świadectwie. Bedzie musiała mi je Pani pokazać jak bede chciała kupić od Pani mieszkanie, uczciwie. Wymóg Unii.

Load more comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Sponsorowane

    Nie żyje 20-letni bohater programu Polsatu. “Wspominajcie mnie czasem”

    Umieścił w swoim odbycie żywego węgorza. Tak chciał pozbyć się zaparć