w

Od kwietnia ruszają nowe kontrole. Masz obowiązek posiadania tego dokumentu

Kontrole energetyczne trwają od 1 stycznia bieżącego roku. Okazuje się, że w kwietniu czekają nas małe zmiany. Mianowicie kontrolerzy będą upoważnieni do sprawdzania, czy posiadamy świadectwo energetyczne. Co to za dokument? Gdzie można do wyrobić? Ile kosztuje uzyskanie takiego certyfikatu?

Sponsorowane

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii.

Okazuje się, że obowiązek posiadania świadectwa to skutek nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej budynków. Ustawa wejdzie w życie już niedługo, bo 28 kwietnia 2023 roku. Od tego dnia można spodziewać się kontroli.

Jak będą wyglądały kontrole?

Sponsorowane

Otóż kontrola będzie polegała przede wszystkim na sprawdzeniu stanu technicznego systemu ogrzewania. Jeśli zaś chodzi o świadectwo energetyczne, będzie ono miała dwie formy. Pierwsza z nich to papierowa, opatrzona numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz podpisem osobistym osoby uprawnionej. Z kolei druga to elektroniczna, opatrzona numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby uprawnionej.

Fakt przekazania świadectwa zostanie odnotowany w akcie notarialnym, natomiast w przypadku braku jego przekazania – notariusz pouczy zobowiązanego do przekazania świadectwa o karze grzywny za niewywiązanie się z tego obowiązku. Koszt wydania certyfikatu to około 150-200 zł w przypadku mieszkania. Jeśli chodzi o dom jednorodzinny cena wzrasta, to około 300-500 zł.

Kolejną ważną informacją jest fakt, że świadectwo charakterystyki energetycznej ma swój okres ważności – 10 lat od dnia jego sporządzenia.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Diana Mołek

Pasjonatka podróżowania, nałogowa internautka i zakochana w kotach

414 komentarze

  1. Kiedy pszestano kraść pieniodze, za dodatkowe opłaty, i tak mamy złoty prond, dobrze że do trumien nie wkladaio rachunków, koń by się uśmiał, w takim stuleciu, wszystko powinno być na pront. Nie można ludzi doić bez końca,

  2. Jebnij cie się k w łeb szukają głupich i naiwniaków żeby ino płacić za wszystko jebnienty k kraj jakie będą jeszcze kontrolę czy posiadam żonę lub męża

  3. Kur…. CO jeszcze ciągle gnoja społeczeństwo, podatek od nieruchomości, podadek od gruntu, podatek przekształceniowych podatek od podatku nie to jest gnoje nie bo brak kasy, wydali na szarańcze i teraz Polska płaci. Jeśli nie wezniemy się za to to będziemy karani bo za często oddychamy. Takie absurdy tylko w Polsce