w

Reakcje po emisji filmu “Don Stanislao”. Czy sprawa kardynała zostanie wyjaśniona?

Wczoraj swoją premierę miał film dokumentalny pt. “Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”. Przedstawiono w nim rozmowy, relacje i dokumenty, które wskazują, że kardynał Dziwisz brał czynny udział w tuszowaniu nadużyć seksualnych wśród księży nie tylko w Polsce, ale także w różnych krajach na świecie.

Sponsorowane

Do dokumentu odniósł się sam kard. Dziwisz:

Kwestiami poruszanymi w reportażu “Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza” powinna zająć się niezależna komisja. Jestem gotowy do pełnej współpracy z taką komisją.
(…)
Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw. Nie chodzi o wybielanie lub ukrywanie ewentualnych zaniedbań, ale o rzetelne przedstawienie faktów.

– zadeklarował kard. Dziwisz w oświadczeniu

“Mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości zostaną wyjaśnione”

Do filmu odniósł się również przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki:

Sponsorowane

W nawiązaniu do wczorajszego reportażu TVN24 zatytułowanego “Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”, w którym oskarża się ks. kardynała Stanisława Dziwisza o zaniedbania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych ze strony duchownych, mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości, zaprezentowane w tym reportażu, zostaną wyjaśnione przez odpowiednią komisję Stolicy Apostolskiej.

A media społecznościowe?

W sieci rozpętała się burza. Komentarzy negatywnie oceniających poczynania kardynała Dziwisza nie brakuje:

Tomasz Sekielski

Właśnie dlatego robimy film o roli Jana Pawła II w tuszowaniu przypadków pedofilii. Wczoraj wstrząsający film o kardynale Dziwiszu, dzisiaj raport w sprawie Jana Pawła II. Tu nie ma co komentować.

Robert Biedroń

Na jaw wychodzi prawda o kardynale Dziwiszu – z jednej strony najbliższy współpracownik papieża, a z drugiej mafioza tuszujący pedofilię. W kraju prawa z powyższych zarzutów tłumaczyłby się przed sądem, a nie w oficjalnym oświadczeniu.

Sponsorowane

Tomasz Terlikowski

Smutna refleksja po “Don Stanislao”. Od kard. Dziwisza prawdy nie możemy się spodziewać. Konieczny jest raport na temat jego roli w Watykanie, ale także o latach zaniedbań w Polsce. O sprawie poznańskiej, wrocławskiej innych. Nie leczona moralna gangrena zabija Kościół.

Katarzyna Lubnauer

Dla dobra Polski najlepszy będzie rozdział tronu i ołtarza.

Stanisław Tyszka

Obejrzałem reportaż TVN pt. Don Stanislao. Ideologiczni przeciwnicy katolicyzmu “dojeżdżają” skutecznie pozbawiony liderów Kościół. Byłem pomysłodawcą zgłoszenia księdza Isakowicza-Zaleskiego do państwowej komisji ds. pedofilii. Niestety PiS nie chciał. No to teraz mają efekty…

Krzysztof Gawkowski

Jestem katolikiem. Chodzę do Kościoła. Wstydzę się, że takie osoby jak kardynał Dziwisz są autorytetami mojego kościoła! Obejrzałem materiał @tvn24CnB i brzydzę się każdym kto chroni pedofilów! Miejsce dla takiej osoby jest w więzieniu, a nie w kurii biskupiej!

Patryk Michalski

Wielki szacunek za kawał pracy @MarcinGutowski. Smutne, że Stanisław Dziwisz swoje życie poświęcił kłamstwu.

Sponsorowane

To tylko niektóre opinie. Pod hashtagiem #donstanislao na Twitterze znajdziesz ich jeszcze więcej.

Zanim obejrzysz

Zanim obejrzysz materiał Marcina Gutowskiego, warto dowiedzieć się jakie wątki są poruszane, czy są obiektywne itd. Recenzji dokumentu podjął się Tomasz Samołyk:

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Monika Koba

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Czy “Don Stanislao” czyli dokument na temat Stanisława Dziwisza pogrąży kardynała?

   Recenzja serialu “Gambit Królowej”. Drewniany Dorociński?