w ,

Putin: zarejestrowaliśmy pierwszą szczepionkę na koronawirusa

Prezydent Władimir Putin ogłosił dzisiaj, że Rosja jest pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził szczepionkę na koronawirusa po fazach testów na ludziach. “Już wiemy, że działa bardzo skutecznie, tworzy mocną odporność i co najważniejsze, przeszła wszystkie niezbędne kontrole” – informuje rosyjski przywódca.

Sponsorowane

Podczas swojego wystąpienia w rosyjskiej telewizji, Putin poinformował, że szczepionka opracowana została przez Moskiewski Instytut Gamalei. Została przetestowana na ludziach oraz rozpoczęto jej stosowanie – jako jedna z pierwszych osób przyjęła ją jedna z córek rosyjskiego przywódcy.

Córka w pierwszym dniu po przyjęciu miała podwyższoną temperaturę, następnego dnia – nieco powyżej 37 stopni, ale po kolejnym zastrzyku czuła się już dobrze. U wielu ludzi nie notujemy żadnych objawów – wszystko odbywa się tak, jakby nie podjęto żadnego działania.

– opisywał Władimir Putin

WHO bierze pod uwagę wykorzystanie rosyjskiego przełomu w odkryciu szczepionki na wirusa, który opanował nasze życie w 2020 roku. Jak sami mówią:

Jesteśmy w stałym kontakcie z rosyjskim ministerstwem zdrowia. Prowadzimy rozmowy na temat potencjalnej kwalifikacji szczepionki przez WHO. Wstępna kwalifikacja obejmuje szczegółowy przegląd, analizę wszystkich danych oraz ocenę bezpieczeństwa i skuteczności.

– przekazał dzisiaj w Genewie rzecznik WHO – Tarik Jasarevic.
Sponsorowane

Szczepionka nosi nazwę Sputnik V

Zatwierdzona przez ministerstwo zdrowia szczepionka wejdzie niebawem w trzecią fazę testów, czyli stosowanie na większej próbie ludzi (kilka tysięcy). Według rosyjskiego Ministra Zdrowia masowe szczepienia będą możliwe w październiku 2020 roku, natomiast wcześniej zaszczepieni zostaną lekarze i nauczyciele.

Władze Moskwy szacują, że bezpieczny termin wprowadzenia szczepionki do powszechnego wykorzystania to 1 stycznia 2021 roku. Szczepienia mają być dobrowolne.

Agencja Reutersa zauważa, że tempo rosyjskich badań nad szczepionką budzi obawy, iż chęć przodowania w wynalezieniu szczepionki może nie iść w parze z bezpieczeństwem. Również Stowarzyszenie Organizacji Badań Klinicznych apelowało o odroczenie rejestracji szczepionki do zakończenia trzeciej fazy testów. RosZdrawnadzor jednak uważa, że zgłaszane zastrzeżenia są bezpodstawne.

Inne szczepionki

Mimo, iż rosyjski Sputnik V został zarejestrowany, to nie jest jedynym kandydatem. Na świecie jest w tej chwili 26 preparatów, które mają pozytywną ocenę WHO. Prace jednak prowadzone są na aż 100 szczepionkach. W tej chwili kończy się trzecia faza testów na ludziach wśród 4 ze 100 szczepionek.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maks Kurcz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Mężczyzna usiadł za kobietą i zaczął grzebać w jej torebce. Na szczęście jest nagranie

   Robert Lewandowski nosi zegarek za ponad pół miliona złotych. Podoba Wam się?