w

Doszło do ataku hakerskiego na polskie PKP? Od rana trwa paraliż kolei!

Atak hakerski na polskie PKP? Dziś wczesnym rankiem na wielu połączeniach kolejowych pojawił się istny bałagan. Z niewiadomych przyczyn w tym samym momencie wystąpiły “usterki” urządzeń sterowania ruchem pociągów. Sytuacja miała miejsce w aż kilkunastu lokalnych centrach sterowania. Lokalne centra sterowania to miejsca, z których pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.

Sponsorowane

Paraliż polskiej kolei

Do zdarzenia doszło dzisiaj, 17 marca, około godziny 4 rano. Pociągi zaczęły mieć spore opóźnienia. W tym samym czasie w różnych miejscach niespodziewanie wystąpiła awaria, na skutek której doszło do sparaliżowania ruchu na torach.

Na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego – przekazał Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A..

Twitter
Sponsorowane

Z informacji przekazywanych przez Mirosława Siemienieca, do godziny 7:30 sytuacja wcale się nie poprawiła. Ekipa wciąż pracowała nad usunięciem usterki.

Stan wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut. Mogą być odwołane pociągi, wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa lub jazda pociągów zmienioną trasą.

Padło podejrzenie, że problemy w PKP są wynikiem ataku hakerskiego, jednak nikt nie potwierdził tych informacji

Działa specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów. Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji. Nie możemy wykluczyć takiego działania. Będzie to analizowane – powiedział rzecznik kolejarzy w czasie konferencji prasowej, jednak nie przekazał informacji czy PKP padło ofiarą ataku.

Twitter

Wiadome jest natomiast, że odbędzie się posiedzenie Zespołu do spraw Incydentów Krytycznych. Janusz Cieszyński poinformował o tym za pomocą Twittera.

W związku z wystąpieniem usterek urządzeń sterowania ruchem kolejowym jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie Zespołu ds Incydentów Krytycznych działającego zgodnie z art. 36 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Sponsorowane

Nie działa aż 19 z 33 systemów. Utrudnienia w transporcie kolejowym obejmują 820 kilometrów linii kolejowych. Opóźnienia dotknęły m.in. tras Warszawa – Berlin i Warszawa – Gdańsk.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Wojciech Bartman

Jeden komentarz

  1. Jakie cyberbezpieczeństwo mamy to widać. Dobrzy informatycy albo wyjechali na zachód albo pracują dla prywatnych korporacji a nie za grosze dla państwowych firm. Po drugie jak wychodzą maile Dworczyka to o jakim bezpieczeństwie mówimy. Wszystko jest w Polsce w powijakach PIS niczego nie dokończył a większość spieprzył.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Sponsorowane

    Co stanie się, kiedy Rosja zaatakuje Polskę? Jakie kroki podejmie NATO?

    Rozstrzelali ludzi stojących w kolejce po chleb. Rosjanie nie mają litości