w

Popularna marka lodów wycofuje je ze sklepów! Zawierają niebezpieczną substancję

Ważny komunikat. Firma Froneri zdecydowała się wycofać ze sprzedaży niektóre produkty lodowe znanej marki. Chodzi o Milkę. Co było powodem tej decyzji? Otóż w niektórych produktach ma występować szkodliwy dla zdrowia tlenek etylenu (ETO) w jednej z substancji stabilizujących. Problem wystąpił aż w 16 krajach Unii Europejskiej.

Sponsorowane

Na stronie internetowej pojawiła się informacja z krótkim wyjaśnieniem

Powodem decyzji jest obecność tlenku etylenu (ETO) w jednej z substancji stabilizujących dostarczonej przez naszego dostawcę, w stężeniu niezgodnym z normami dozwolonymi przez przepisy Unii Europejskiej

Obecność tlenku etylenu w żywności jest niedozwolona w krajach Unii Europejskiej. Już w przeszłości w ostrzeżeniach wydawanych przez Główny Inspektorat Sanitarny była mowa o szkodliwości tej substancji.

Stabilizatory roślinne stosowane w zakładach FRONERI w Polsce są dostarczane jako mieszanka różnych substancji stabilizujących i używane są w bardzo małych ilościach w produkcji naszych produktów lodowych, więc stężenie tlenku etylenu w gotowych produktach lodowych jest śladowe i prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka związanego z bezpieczeństwem żywności jest bardzo niskie

Sponsorowane
Pixnio

Mimo wszystko zdecydowano się na działania prewencyjne i wycofanie niektórych produktów zanieczyszczonych substancją stabilizującą, oznaczoną jako E410 (zwaną również jako mączka chleba świętojańskiego).

Co ważne, tlenek etylenu jest zaklasyfikowany w unijnym rozporządzeniu, jako substancja 1B. Oznacza to rakotwórczość, mutagenność lub szkodliwy wpływ na rozrodczość. Długotrwały kontakt z dużą ilością substancji może powodować bóle głowy, mdłości, wymioty, biegunkę, trudności w oddychaniu i oparzenia skóry.

Piotr Kuna, Krajowy Kierownik ds. Zasobów Ludzkich i PR z Froneri wypowiedział się w sprawie:

Na podstawie informacji dostarczonych przez dostawcę możemy potwierdzić, że ten problem dotyczy Francji, Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Malty, Danii, Polski, Portugalii, Andory, Austrii, Holandii, Belgii, Grecji, Cypru i Rumunii.

Jesteśmy przekonani, że zidentyfikowaliśmy wszystkie produkty, których dotyczy ta kwestia na tych rynkach. W Polsce jest to wycofanie częściowe i dotyczy tylko selektywnych partii kilku konkretnych produktów marki Milka

Na stronie Froneri pojawiła się kompletna lista produktów, które wycofano ze sprzedaży. Są to m.in desery lodowe z czekoladą w różnych formach – w pudełku, na patyku i w rożku.

Pixnio

Podobny problem odnotowano w wielu krajach Europy. Sprawę opisują hiszpańskie media:

Sponsorowane

Przedstawiciele FACUA otrzymali listę wycofywanych lodów od pracowników hiszpańskich sieci handlowych. Według danych aktywistów, wycofane zostaną lody 46 marek Nestle, produkowanych w przedsiębiorstwach Froneri, w tym Nestlé, Milka, Toblerone, Nuii, Oreo, Princessa i inne. Odpowiednia lista została umieszczona na stronie organizacji

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Marek Banaś

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Najpierw usiadła mu na kolanach a potem… Wszystko nagrał monitoring miejski

   Znamy zwycięzców kolejnego losowania loterii szczepionkowej!