w

Kwarantanna narodowa już od przyszłego tygodnia? Wiceminister zdrowia odpowiada

W Polsce spośród testowanych na COVID-19 osób zainfekowanych zostało już ponad 490 tys. Odnotowano też ponad 7 tys. zmarłych w wyniku zakażenia wirusem Sars-Cov-2, a sytuacja epidemiczna w kraju nie chce zwalniać. Rządzący zapowiedzieli już, że brak stabilizacji będzie skutkować wprowadzeniem kwarantanny narodowej.

Sponsorowane

Wiceminister zdrowia został zapytany w Polskim Radio o to czy możemy spodziewać się pełnego zamknięcia kraju już od przyszłego tygodnia. Waldemar Kraska podkreślił, że kwarantanna narodowa zostanie wprowadzona jeżeli średnia zachorowań przekroczy 70 zachorowań na 100 tys. mieszkańców:

Jestem z natury optymistą i mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu nie dojdzie do pełnego lockdownu kraju – ale mówię to z dużym “ale”. (…) Wiem, że niektóre regiony już dochodzą to tej liczby 70 osób zakażonych na 100 tys.

– powiedział rano wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Waldemar Kraska zwrócił jednocześnie uwagę, że wskaźnik zachorowań na 100 tys. mieszkańców nie jest jedynym parametrem służącym ocenie sytuacji. Bardzo ważna jest liczba osób, które codziennie trafiają do szpitali, ponieważ ilość miejsc w szpitalach jak i samego sprzętu jest ograniczona.

Błędne koło

Sponsorowane

Kraska twierdzi, że strategia, którą obrali na drugą falę pandemii miała doprowadzić do zahamowania ilości zachorowań. Nie przewidzieli jednak fali protestów, które przechodziły przez kraj w ostatnim czasie. Konsekwencje demonstracji mają być widoczne dopiero w późniejszych dniach.

To jakby zamknięte koło – będzie rodziło kolejne obostrzenia. (…) Tu nie chodzi o walkę polityczną, tylko o nasze życie i zdrowie. Wiemy, że im więcej osób dziennie zakaża się, tym więcej proporcjonalnie będzie trafiało do szpitali. Wszystko jest w naszych rękach. 

– powiedział Wiceminister Zdrowia

Co to jest narodowa kwarantanna?

Termin kwarantanna narodowa w polskim prawie nie istnieje, dlatego ciężko o konkretną definicję. Premier jednak mówiąc o kwarantannie narodowej wspomniał o tak „dotkliwych” restrykcjach, jak zakaz wychodzenia z domu i zakaz przemieszczania się bez uzasadnionej przyczyny. Tegoroczna wiosna pokazała nam jak to może wyglądać – możliwe było tylko wyjście do pracy czy na spacer z psem. A to wszystko oczywiście w towarzystwie maseczki. Niewykluczona jest też godzina policyjna, ale o tym już pisaliśmy: Godzina policyjna już niedługo możliwa w Polsce.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Diana Mołek

Pasjonatka podróżowania, nałogowa internautka i zakochana w kotach

Jeden komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Twój głos podpowie czy masz COVID-19. Nowa metoda testów

   “Od 2-3 tygodni ludzie umierają wręcz masowo” – relacjonuje pracownica prosektorium