w

Ujawniono wstrząsającą tajemnicę Jana Pawła II. To “przełomowe odkrycie”

Potwierdził się najczarniejszy scenariusz. Stacja TVN24 zebrała dokumenty, a co ważniejsze relacje świadków, z których jasno wynika, że Karol Wojtyła zdawał sobie sprawę z nadużyć seksualnych księże. Co gorsza miał je ukrywać jeszcze w Polsce, zanim został papieżem.

Sponsorowane

Karol Wojtyła wiedział o nadużyciach seksualnych księży

Reportaż, który wypuściła stacja TVN24 nosi tytuł “Franciszkańska 3”. Marcin Gutkowski zbierał niezbędny materiał przez przeszło 2,5 roku. Całość trwa 1,5 godziny. Dziennikarz starał się przedstawić, jak wygląda cały mechanizm krycia przestępstw seksualnych w Kościele katolickim.

Okazuje się, że żyliśmy w jakiejś mitologii, która była nam przekazywana. Być może Wojtyła od początku swojego bycia w Kościele przyzwyczaił się, choć to straszne słowo, do tego, że takie rzeczy się w Kościele zdarzają, że tak się zachowują biskupi i księża – powiedziała na wstępie reportażu filozofka Anna Karoń-Ostrowska.

Sponsorowane

W reportażu można również usłyszeć relacje ofiar księży, którzy podlegali Karolowi Wojtyle. Przytoczono także słowa bliskich ich osób.

Zaczął mnie obłapywać. Ja się zerwałem z tego łóżka i mówię “co to ksiądz robi?” – powiedział jeden z mężczyzn, który poprosił o zachowanie anonimowości.

Skąd wiadomo, że papież o wszystkim wiedział?

Mianowicie w reportażu pojawiły się świadectwa osób, które osobiście miały informować o zaistniałych sytuacjach kardynała Wojtyłę. Co z tym zrobił? W celu uniknięcia skandalu przenosił duchownych do innych parafii. Jeden z księży został nawet przeniesiony do innego kraju.

To jeszcze nie wszystko. W przedstawionym materiale pojawia się list z 1972 roku. Został on wysłany przez kard. Wojtyłę do Franza Koeniga z Wiednia. Rekomendował w nim księdza Bolesława Sadusia (mimo wiedzy o jego nadużyciach seksualnych wobec nieletnich) do pracy w Austrii.

To, co napisał w tym liście, jest skandaliczne – powiedział wprost publicysta katolicki Tomasz Terlikowski.

Wspomniano również inną sprawę. Przytoczono słowa arcybiskupa Remberta Weaklanda. “Była sprawa arcybiskupa, który był pedofilem. Zapytałem, czy zna tę sprawę. Odpowiedział: “Tak, znam ją”. Ten hierarcha był uwięziony przez nazistów, zamknięty z młodymi ludźmi. Wojtyła powiedział: “Nie wiem, co mam z tym zrobić”. Widziałem, jak rozdarty był pod tym ciężarem”.

Sponsorowane

To, co odkryliście, jest przełomowe, bo pokazuje to, co wiele osób przypuszczało od lat, że Jan Paweł II wiedział, że ten problem istnieje, jeszcze zanim został papieżem. On musiał wiedzieć, ale nie było dowodów. A to jest dowód – powiedział prawnik Thomas Doyle, który jest autorem pierwszego amerykańskiego reportu o nadużyciach seksualnych w Kościele.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Aleksandra Gwóźdź

213 komentarze

  1. Trochę historii dla zapominalskich : 1791-Konstytucja.Kościół uznaje ją za zamach stanu; 1792-Targowica Prymas Polski i 7 biskupów wzywa Rosję do interwencji; 1794 Kościuszkowcy wieszają biskupów i księży zdrajców. Prymasowi Poniatowskiemu pozwalają zażyć truciznę; 1832-powstanie listopadowe papież Grzegorz XVI potępia powstanie; 1863 papież Pius IX potępia powstanie styczniowe; 1894 Papież Leon XIII nakazuje polskim biskupom i wszystkim obywatelom posłuszeństwo zaborcom; 1919 Watykan jako jeden z ostatnich uznaje polską niepodległość dopiero pod naciskiem państw zachodnich; 1939 Watykan uznaje niemieckich biskupów na ziemiach Polskich i tworzy niemieckie diecezje łamiąc konkordat; 1950-Kościół deklaruje, że będzie zwalczał żołnierzy wyklętych nazywając ich bandytami; lata-80 co 6 ksiądz współpracuje z SB donosząc na opozycję.

  2. Nic nowego, było o tym wiadomo. Wszyscy o tym wiedzieli, pozostaje co innego. W tamtych czach nie dało się tego ruszyć. Nawet u sekielskich część ludzi się wypowiadała, że tak było od zawsze i dla nich to było normalne i całkowicie zwyczajne

  3. Ciekawe co lewactwo chce przykryć, tymi informacjami, znanymi od 20 lat co najmniej, pewnie jakieś nowe ustawy pandemiczne, albo ich ulubione robactwo i 15 min miasta, a może na wojnę już nas szykują, po cichu. Ot lewackie odrzuty, 5 dawka przyjęta