w

Jedna ze szczepionek przeciw Covid-19 może być niedostępna. Firma zamknęła produkcję

Największa fabryka Johnson & Johnson przestała produkować szczepionkę przeciw Covid-19. The New York Times donosi, że firma stawia obecnie na bardziej opłacalną produkcję zupełnie innej szczepionki.

Sponsorowane

Co zatem ze szczepionką Johnson & Johnson przeciw koronawirusowi?

Amerykański dzienniki informuje, że firma, która była producentem jednodawkowej szczepionki już pod koniec zeszłego roku zamknęła jedyny zakład produkujący ten specyfik. Placówka mieści się w holenderskim mieście Leiden. Obecnie zajęła się wytwarzaniem eksperymentalnej, ale o wiele bardziej opłacalnej szczepionki, chroniącej przed innym wirusem.

Firma Johnson & Johnson uspokaja, że wstrzymanie produkcji ma charakter tymczasowy. Mianowicie fabryka rozpocznie wytwarzanie preparatów przeciwko Covid-19 już za kilka miesięcy. Na ten moment wynajęto kolejne fabryki do produkcji szczepionki, jednak niektórych z nich jeszcze nie uruchomiono, a inne nie otrzymały zgody organów regulujących na produkcję specyfiku.

Twitter
Sponsorowane

Może zabraknąć szczepionek przeciwko Covid-19?

Co ciekawe firma nie poinformowała urzędników Unii Afrykańskiej i Covax, odpowiedzialnych za dostarczanie szczepionek do krajów rozwijających się. O wstrzymaniu produkcji dowiedzieli się dopiero od dziennikarzy The New York Times.

W krajach biedniejszych szczepionka J&J zyskała sporą popularność. Bowiem zbudowano tam politykę walki z pandemią na podstawie dostaw szczepionek jednodawkowych. Ich ogromnym plusem jest fakt, że nie trzeba przechowywać ich w bardzo niskich temperaturach.

Jake Sargent, rzecznik Johnson & Johnson powiedział, że firma nadal dostarcza partie szczepionki do zakładów, które rozlewają i pakują dawki, których firma ma w zapasie miliony.

Twitter

Niestety, ale wiadome jest, że mimo zapewnień przedstawicieli Johnson & Johnson, firma nie dostarczyła Covax (inicjatywie działającej w celu zapewnienia szczepionek przeciw COVID-19 dla krajów rozwijających się) tylu dawek, ile planowała. Otóż jeszcze w maju zeszłego roku poinformowano, że przekażą Covax do 200 milionów dawek szczepionki, do końca 2021 roku. Organizacja otrzymała finalnie tylko 4 miliony dawek. 152 000 przybyło w ramach darowizn od zamożnych krajów.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Wojciech Bartman

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane

      Nie żyje wybitny i zasłużony Polak. Pogrzeb odbędzie się już za 5 dni

      Krzysztof Glanc podał datę wybuchu III wojny światowej. “Krwawa data, huknie…”