w

Nowe świadczenie tylko dla osób pracujących. Skorzysta na nim wielu Polaków

Nowe świadczenie dla osób pracujących? Pojawił się pomysł na dodatek dla osób pracujących do 500 plus. Jednak to jeszcze nic pewnego. Na ten moment rząd informuje, że świadczenie 500 plus z całą pewnością nie wzrośnie w przyszłym roku, tj. 2023. Ale nie wykluczone, że skorzystają osoby pracujące. Jak dokładnie?

Sponsorowane

Świadczenie 500 plus nie wzrośnie w 2023

W tej chwili nie przewidujemy takich rozwiązań – powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

W dalszym tłumaczeniu poinformował, że mają pojawić się natomiast propozycje wspierające rodziny, ale “bardziej w kontekście uelastycznienia form zatrudnienia, czyli łączenia pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci”. Przypomnimy tylko, że od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze w Polsce ma charakter powszechny i przysługuje niezależnie od dochodu członków rodziny.

Twitter
Sponsorowane

Program 500 plus

Program wspierający rodziny z dziećmi wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. W pierwszych latach nieco zmieniały się zasady korzystania. Rodziny posiadające dzieci otrzymywały świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko, aż do ukończenia przez nie 18 lat. Z kolei od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze ma charakter powszechny i przysługuje niezależnie od dochodu rodziny. Jeśli nie jesteś świadczeniobiorcą, a chciałbyś nim zostać, wówczas powinieneś złożyć wniosek do ZUS lub przez Internet. Aktualny okres świadczeniowy trwa od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku.

Zwiększenie świadczenie do 700 plus?

Przypominam, że oprócz 500 plus są jeszcze korzyści związane z rozliczeniami podatkowymi dotyczącymi rodzin wielodzietnych, obniżeniem podatku PIT z 17 do 12 procent. Oczywiście są propozycje innych rozwiązań, które będą wspierać rodziny, ale bardziej w kontekście uelastycznienia form zatrudnienia, czyli łączenia pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci – mówił Stanisław Szwed w rozmowie z Faktem.

Flickr

Niestety, aktualnie 500 plus realnie jest kwotą zdecydowanie niższą, niż było to w 2016 roku. Inflacja z którą mieliśmy do czynienia na przestrzeni tych lat znacznie uszczupliła tę kwotę. Według szacunków Business Insider Polska obecnie dawne 500 zł warte jest zaledwie 360 zł. Skumulowana inflacja od kwietnia 2016 roku sięga już blisko 39%.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Paweł Markiewicz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Śnieżny armagedon dotarł do Polski! Alert pogodowy dla dwóch województw

   Szpital 3 razy odesłał rodziców z 5-latką. Zmarła w tragicznych okolicznościach