w

500+ i bon zamiast gotówki? Prawdopodobne spore zmiany

Już niebawem rząd zacznie zajmować się wydatkami budżetowymi w 2021 roku. Bardzo istotną kwestią stanowi tutaj program Rodzina 500+. Czy pojawią się jakieś zmiany?

Sponsorowane

Na mocy przyjętych już przepisów beneficjenci tego programu będą musieli złożyć ponowny wniosek o jego wypłatę. W związku z tym pojawiły się spekulacje na temat przyszłości 500+. Mówi się o przekształceniu programu z formy gotówkowej (przelewu) w bony. Dokładnie tak jak było to w przypadku Bonu Turystycznego na tegorocznych wakacjach. Pomysł wydaje się racjonalny, ponieważ ma na celu uszczelnienie wydatków pochodzących z programu – pomoże uniknąć m.in. “przepijania” tych pieniędzy.

W kuluarach słychać też głosy mówiące o przywróceniu pierwotnej formy programu – czyli świadczenie 500+ na pierwsze dziecko z kryterium dochodowym. Dochodzi do tego jeszcze temat waloryzacji programu. Nie wiadomo na co zdecyduje się rząd, jednak wydaje się mało prawdopodobne aby Rodzina 500+ pozostała w przyszłym roku w takiej samej formie z waloryzacją.

Rodzina 500+ w 2021 roku

W 2021 roku w przeciwieństwie do 2020 roku udział w programie będzie wymagał złożenia nowych wniosków – niezależnie od tego czy obecnie jest się jego beneficjentem. Będzie to możliwe:

Sponsorowane
 • drogą elektroniczną od 1 lutego 2021 roku,
 • drogą tradycyjną od 1 marca 2021 roku.

W związku z nowymi wnioskami zmieni się okres świadczeniowy, który będzie obowiązywał od 1 czerwca 2021r. do 31 maja 2022r.

Będzie podwyżka 500+?

Eksperci zauważają, że kwota 500 zł w w obliczu inflacji i drożejących produktów wygląda inaczej niż było to jeszcze rok temu. Beneficjenci mogą za nią kupić po prostu mniej. Pojawia się zatem pomysł waloryzacji programu – podobnie jak ma to miejsce w przypadku płacy minimalnej czy emerytur.

Niestety wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed nie pozostawia złudzeń – budżet na 2021 rok został już rozpisany i na program 500+ przeznaczone zostanie 40 miliardów złotych.

Mimo, że podwyżka świadczeń jest ciągle możliwa, to prawdopodobnie pójdzie ona w parze z wprowadzeniem kryterium dochodowego nie tylko na pierwsze dziecko… Na oficjalny komunikat pozostaje jedynie czekać.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Marek Banaś

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   10-letni chłopiec miał dość i odebrał sobie życie. Matka znalazła go w szafie

   Olejek Złodziei® – czyli specyfik na prawie wszystko. Czy to możliwe?