w , ,

Praca dla kasjera na stacji Orlenu za ponad 8 000 zł miesięcznie?! Jak to możliwe?

Oferta dotyczy pracy na jednej z niemieckich stacji Star. Star to sieć stacji, która należy do Grupy Orlen i obecnie przechodzi rebranding – z czasem będzie nazywać się tak jak w Polsce. Stawka 1 800 EUR (ok. 8100zł) wskazana jest w ogłoszeniu o pracę dla kasjera rozpoczynającego zatrudnienie na tym stanowisku. W Polsce taka stawka na tym stanowisku jest co najmniej nierealna.

Sponsorowane

Zgodnie z ogłoszeniem (której znajdziesz tutaj), pracodawca oferuje 1800 EUR brutto na początek. Jeśli pracę chciałaby podjąć osoba z zagranicy, wymagana jest znajomość języka niemieckiego na poziomie B2. Zakres obowiązków wydaje się być tożsamy z tym co możemy znaleźć na polskich serwisach ogłoszeniowych.

Co na to Orlen?

Zapytali o to dziennikarze fakt24.pl – otrzymali taką odpowiedź:

Należące do Grupy ORLEN stacje ‘Star’ w Niemczech są obsługiwane przez ajentów i to oni, jako przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny rachunek, odpowiadają za rekrutację pracowników, formę ich zatrudnienia oraz przyznane wynagrodzenie.

Sponsorowane

Jak wyglądają średnie zarobki?

Według danych z ogólnopolskich badań wynagrodzeń, w styczniu 2020 roku mediana zarobków dla sprzedawcy na stacji paliw w Polsce wyniosła 2820 zł brutto. W Niemczech te stawki są 2-3 krotnie wyższe.

Z czego to wynika? Cena paliwa w Polsce i w Niemczech nie jest wyższa o te 2-3 razy. Zgodnie z danymi, które udostępnił rankomat.pl cena paliw w Polsce i Niemczech kształtuje się średnio na poziomie: 1,06 USD vs. 1.43 USD, a więc ok. 35% różnicy.

Zarobki oczywiście nie zależą od Orlenu – zależą od sytuacji rynkowej w danym państwie, jednak przykład tego ogłoszenia o pracę dobitnie pokazuje dysproporcję w stopie życia pomiędzy dwoma sąsiednimi państwami.

Jeszcze smutniejsze jest to, że są w Europie kraje, w których sytuacja wygląda gorzej. Bardzo uwypuklone to jest na infografice, którą udostępnił ostatnio rankomat.pl:

Jaką odległość można przejechać samochodem za średnie dzienne zarobki?

Dysproporcje są ogromne! Przeciętny Bułgar za paliwo kupione w lokalnych cenach jest w stanie przejechać 523 km, Polak – 754 km, a mieszkaniec Monako – (o zgrozo!) 6850 km.

Pojawia się pytanie – ile zarabia Monakijczyk na stanowisku sprzedawca na stacji paliw?

Sponsorowane
Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Paweł Krawczyk

Lubi gotować, dobrze zjeść i pisać na citybuzz ;)

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Sponsorowane

    Matki przecierają oczy sprawdzając stan konta. ZUS wypłaca mniejsze świadczenia!

    Ryba z ludzkimi zębami? To naprawdę istnieje