w ,

Matki przecierają oczy sprawdzając stan konta. ZUS wypłaca mniejsze świadczenia!

Wiele Polek będzie miało mocno obniżony zasiłek macierzyński ze względu na konsekwencje epidemii koronawirusa. Kobiety próbują zwracać się o pomoc do polityków czy adwokatów, jednak Ci są bezradni, a ZUS twierdzi, że trzyma się przepisów.

Sponsorowane

Z czego wynika problem? Zgodnie z zapisami tarczy antykryzysowej, pracownik może mieć zmniejszony wymiar pracy / pensję w ramach przeciwdziałania kryzysowi, jednak nie ma żadnych zapisów, które miałyby regulować późniejsze konsekwencje takich działań m.in. w przypadku zasiłków macierzyńskich.

Jak liczony jest zasiłek w “normalnych warunkach”?

Obowiązujące przepisy kodeksu pracy jasno określają wymiar zasiłku macierzyńskiego jako średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy pracy (szczegółowy sposób ustalania zasiłków macierzyńskich znajdziesz na stronie ZUS). Jeśli dochodzi do zmniejszenia wymiaru pracy, ZUS uwzględnia to przy kalkulacji zasiłku i go odpowiednio zmniejsza.

I to właśnie ta zasada sprawia, że w dobie masowych cięć etatów i zmniejszania wymiaru czasu pracy, mocno odbija się to na kobietach, które w swoim 12-miesięcznym okresie pracy, służącym do ustalenia świadczenia, trafiły na epidemię koronawirusa. Ustawodawca niestety nie przewidział takiej sytuacji…

Sponsorowane

Szczególnie dramatycznie wygląda sytuacja kobiet, których wynagrodzenie w znacznej mierze składało się z premii wydajnościowej. Są kobiety, które tracą nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie(!)

“Zostałyśmy z ochłapami”

Dotknięte obniżką świadczeń mamy, założyły grupę na portalu Facebook, w której jest już prawie 500 osób: Matki pokrzywdzone przez ustawę antykryzysową.

Jestem załamana w jaki sposób państwo chroni matki i kobiety w ciazy. Mi również obniżono świadczenia z tytułu L4 macierzyńskiego. Firma w której pracuje skorzystała z tarczy antykryzysowej i obniżono nam pensje od kwietnia do czerwca o 20 %. Od 8 czerwca jestem na zwolnieniu ciazowy, moja pensja została naliczona od zmiany wymiaru pracy. Pracuje w laboratorium szpitalnym wiec moja praca ma charakter zmianowy dyżury, nocki, święta, premia, ciezka odpowiedzialna praca z narazeniem na stycznosc z covidem 19. Wszystkie dodatki zostały mi odliczone! Czuje się bardzo poszkodowana i rozgoryczona. Zamiast skupić się na swoim zdrowiu i dziecka stresuje się w jakiej sytuacji zostałam postawiona. Dziewczyny może ten pozew zbiorowy?Nie może być tak, że kobiety w ciazy i młode matki zostały postawione w tak trudnej i niesprawiedliwej sytuacji.Nie może być tak, że zus korzysta na tym kosztem tych osób. Straszne ?

– pisze na grupie jedna z poszkodowanych matek.

ZUS: “Trzymamy się przepisów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych twierdzi, że działa w ramach obowiązujących przepisów. zasłania się brzmieniem przepisów.

Jeśli zmiana etatu ma miejsce w trakcie pobierania zasiłku, a następnie zmienia się rodzaj pobieranego zasiłku (i pracownik nie otrzymał jeszcze wynagrodzenia po zmianie etatu), do obliczenia zasiłku przyjmuje się wynagrodzenie, które pracownik otrzymałby po tej zmianie, tj.: pełne miesięczne wynagrodzenie przysługujące w stałej miesięcznej kwocie oraz zmienne składniki wynagrodzenia – w przeciętnej miesięcznej wysokości wypłaconej innym pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy u pracodawcy.

– mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski dla Bizblog.pl

Sponsorowane
Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Paweł Krawczyk

Lubi gotować, dobrze zjeść i pisać na citybuzz ;)

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Bon Turystyczny już pod koniec lipca? Możliwe, ale nie dla wszystkich

   Praca dla kasjera na stacji Orlenu za ponad 8 000 zł miesięcznie?! Jak to możliwe?