w

Cena karpia na Wigilię paraliżuje. Jest droższy od krewetek czy małży

Ceny karpi na Wigilię poszybowały mocno w górę. Okazuje się, że za tę rybę w supermarkecie zapłacimy nawet więcej, niż za egzotyczne owoce morza. Jak to możliwe? Dziennikarze Faktu sprawdzili, że za kilogram fileta czy dzwonka karpia w tym roku w niektórych miejscach trzeba zapłacić nawet 75 zł. To więcej niż kosztują krewetki!

Sponsorowane

W wielu polskich domach karp na stole wigilijnym to podstawa. W tym roku może się jednak okazać, że będzie gościł w symbolicznych ilościach, albo zostanie zastąpiony przez inną rybę. Wszystko to skutek horrendalnie wysokich cen.

Ceny karpi na Wigilię

Jeśli chodzi o rok 2021, cena karpia u hodowcy wynosiła mniej więcej do 20 zł za kg. W tym roku jest zdecydowanie drożej. Mówi o podwyżce rzędu 10 zł. Średnia cena za karpia w marketach przed rokiem wynosiła 30 zł. Natomiast cena fileta czy dzwonka przekraczała 45 zł za kg. Tegoroczna cena filetu to 50-60 zł za kg. Z kolei za dzwonka trzeba zapłącić nawet 75 zł za kg. W warszawskim hipermarkecie Leclerc kilogram krewetek można kupić za 59,90 zł. Tylko pytanie, czy na wigilijnym stole faktycznie chcemy mieć krewetki, zamiast karpia…

Pixabay

Sponsorowane

Skąd tak wysokie ceny za karpia?

Pierwszym z powodów jest fakt, że w tym roku karpia na rynki jest mniej. Z kolei drugim są wysokie koszty wyhodowania – weźmy choćby cenę zbóż, które są pokarmem dla ryb. Do tego należy jeszcze doliczyć wyższe ceny transportu i prądu, niż były w zeszłym roku. Przed laty na polski rynek trafiało wiele ryb z importu, m.in. z Chin, Czech czy Węgier. Co piąta ryba była z zagranicy. Teraz import jest zdecydowanie mniejszy.

Wart więc w tym roku nie odkładać zakupu karpia na ostatnią chwilę. “Dla tych, którzy się zagapią i będą czekać z zakupem do 24 grudnia, karpi może nie wystarczyć” — ostrzegł w rozmowie z Faktem Zbigniew Szczepański, prezes Towarzystwa Promocji Ryb “Pan Karp”.

Flickr

Ile za karpia zapłacimy w supermarkecie?

Serwis Fakt przedstawił, jak ceny karpia kształtują się w pięciu popularnych sieciach handlowych. Oto oferta:

• Aldi – karp będzie w ofercie od poniedziałku 12 grudnia. Cena to 59,90 zł za kg (płat ze skórą świeży).

Sponsorowane

• Auchan – karp w sprzedaży już jest, cena to 27,99 zł za kg.

• Carrefour – cały karp w cenie 28,90 zł za kg, tuszka w cenie 42,90 zł, a dzwonek za 44,90 zł za kg.

• Kaufland – płat karpia kosztuje 47,90 zł za kg, dzwonek – 48,90 zł, oferta obowiązuje do 14 grudnia br. lub wyczerpania zapasów.

• Lidl – filet karpia już dostępny w cenie 69,90 zł za kg, dzwonek za 74,90 zł za kg, a płat ze skórą w cenie 69,90 zł za kg.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Diana Mołek

Pasjonatka podróżowania, nałogowa internautka i zakochana w kotach

220 komentarze