w ,

Inteligentne śmietniki otwierają się na kod, ważą odpady i pomagają w segregacji. Kary wyparowały

Inteligentne śmietniki pojawiły się już jakiś czas temu w Polsce. Nie są projektem rewolucyjnym ponieważ podobne “urządzenia” działają już na świecie. Rewolucyjne są za to efekty – okazuje się, że sposób działania śmietników usprawnia segregację śmieci.

Sponsorowane

Z tych śmietników mogą korzystać tylko “uprawnione” osoby. Wrzucić śmieci można tylko po zeskanowaniu specjalnego kodu QR, który jest przypisany to każdego mieszkania z osobna. Dzięki temu właściciele systemu wiedzą kto korzysta ze śmietników, jak często śmieci są wyrzucane a także kiedy śmietnik się zapełnia.

Czynnik monitorujący całkowicie zmienił podejście mieszkańców do segregacji śmieci. Po 6 miesiącach od instalacji tych kontenerów w Ciechanowie władze miasta odnotowały, że 98% mieszkańców korzysta z kontenerów z czego prawie wszyscy właściwie. Stopień segregacji wzrósł z 10% do 90%! Trzeba przyznać, że jest to imponujące osiągnięcie.

Świetna efektywność innowacyjnych śmietników skłania władze miasta do kontynuowania trendu. Po roku wprowadzono 24 kolejne inteligentne śmietniki, tym razem wyposażone w funkcje bezdotykowe. Planowane są kolejne zakupy i wyposażanie innych osiedli w podobne urządzenia. Ciechanów zauważa, że projekt jest dobrym kierunkiem dla każdej ze stron – miasto tnie koszty a mieszkańcy unikają kar za niewłaściwą segregację śmieci.

Sponsorowane
Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Marek Banaś

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Nieżyjąca kobieta otrzymała list, że ma koronawirusa. Ma iść na kwarantannę!

   Ciężarna Panna Młoda dostała udaru w drodze na swój ślub. Nie zdążyła powiedzieć “tak”.