w ,

Chłopiec z autyzmem zbudował Titanica z klocków Lego. Jest ogromny!

Titanic zatonął 108 lat temu, jednak jego historia zapisała się w naszej kulturze już na stałe. Na temat jego zatonięcia powstała już niezliczona ilość analiz, dokumentów a nawet film, który mimo swojego wieku do tej pory znajduje się w czołówce najbardziej kasowych produkcji wszechczasów.

Sponsorowane

Brynjar Karl Bigisson to autystyczny chłopiec z Rejkiawik na Islandii, który w wieku 10 lat postanowił złożyć hołd dla statku budując jego replikę z klocków Lego. Poświęcając 700 godzin pracy (11 miesięcy) i 56 000 klocków, Brynjar ukończył projekt, który został ogłoszony największą repliką Titanica zbudowanego z klocków Lego na świecie.

Teraz, gdy Brynjar ma już 17 lat, opowiada jak ten projekt zmienił jego życie.

Klocki LEGO było ważną częścią mojego życia od najmłodszych lat. Ze względu na moje problemy związane z komunikacją i utrzymaniem kontaktów społecznych, zawsze byłem sam. Klocki Lego stały się moimi przyjaciółmi.

Budując z LEGO, rozwijałem wyobraźnię i kreatywność. Nie pamiętam żebym czuł się samotny – byłem zbyt zajęty budowaniem.

W wieku 9 lat, Brynjar odwiedził Legoland w Danii. “Po raz pierwszy zobaczyłem różne modele LEGO w tak dużej skali i zafascynowały mnie ich rozmiary i konstrukcje” – powiedział, zwracając uwagę, że miał bzika na punkcie statków.

Sponsorowane

Był jeden statek, na punkcie którego miałem obsesję, a był to Titanic. Dowiedziałem się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o statku, a pewnego dnia wpadłem na pomysł, że chcę zbudować [jego replikę].

Oczywiście nie zamierzałem samodzielnie zbudować 7-metrowego modelu i musiałem przekonać kilka osób, aby mi pomogli. Mój dziadek, Lulli, pomógł mi stworzyć specjalne instrukcje LEGO na podstawie prawdziwych planów Titanica. 

Moja mama pomogła mi założyć stronę crowdfundingową, dzięki której zebrałem pieniądze potrzebne na zakup LEGO. Zaproponowano mi również miejsce w magazynie gdzie mogłem budować statek. Codziennie po szkole przychodziłem tam i budowałem po 3-4 godziny przez 11 miesięcy, aż w końcu skończyłem replikę Titanica.

Teraz Brynjar pracuje na promie, który przewozi ludzi na pobliską wyspę Viðey. 

Jestem na drugim roku liceum i pewnego dnia zamierzam zostać kapitanem. W wieku 5 lat zdiagnozowano u mnie autyzm. Dorastając walczyłem – nie miałem przyjaciół ponieważ nie wiedziałem jak się prawidłowo komunikować. Dzisiaj mam wspaniałych przyjaciół a moje umiejętności komunikacyjne mocno się poprawiły – nie mam już z tym żadnego problemu.

Brynjar stał się inspiracją dla innych rodziców i dzieci, które zmagają się z autyzmem i boją się przyszłości.

Wiem, że moja rodzina martwiła się o mnie i to jest całkowicie normalne. Mieli do dyspozycji tylko stereotyp Rain Mana, z którym mogli porównać swoje doświadczenia. Dziś wiemy znacznie więcej o autyzmie.

Wiemy, że jeśli pozwolisz rozwijać swoje umiejętności poprzez zainteresowania, możesz stać się silniejszy. Miałem taką okazję i dziś nie ma nic, czego nie mógłbym zrobić, jeśli się na tym skupię. To jest dla mnie bardzo ważne.

– wyjaśnił Brynjar.
Sponsorowane
Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Monika Koba

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane

      Cały krzyż na Giewoncie zasłonięty banerem – “wydu***ć z przemocą!”

      Ciężko uwierzyć w to, co Kaczyński chciał zrobić ze strajkującymi kobietami. Ujawniono jego plan